Petr Holub: Jak jsou čeští politici odpovědní

25.01.2012 17:09 | Zprávy

Politika je od začátku roku podivně nervózní a všechny, byť nepříliš významné události provází hysterické veřejné výstupy, ze kterých je zřejmé především to, že politici jsou pod značným napětím. Zdá se tedy, že ve skutečnosti jde o nějakou záležitost, která se zatím na veřejnost nedostala. Možná také jde o problém, který se nedaří správně pojmenovat.

Petr Holub: Jak jsou čeští politici odpovědní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Například velice pozoruhodný je spor o nová pravidla Evropské měnové unie. Čechů se to příliš netýká, protože nemají euro a jen největší eurooptimisté si mohou myslet, že ke společně měně přistoupíme v roce 2016, kdy je první teoreticky možný termín.

Přesto vládní strany ODS a Věci veřejné prosazují referendum, kterým by Češi museli schválit nová ekonomická pravidla pro členy eurozóny, přesto se proti tom,u jejich koaliční partner TOP 09 ostře vymezuje. Protože referendum o vstupu do eurozóny odmítá i opoziční sociální demokracie, tak se skoro zdá, že se kvůli události, kterou jde čekat nejdříve za pět let, kácí současná vláda.

Dalším pozoruhodným momentem současné politiky jsou obavy o čerpání eurodotací. Evropská komise je nechce vyplácet, protože má obavy, že se peníze v Česku ztrácejí bez užitku. Proto jezdí nejvyšší státní úředníci do Bruselu a snaží se své evropské kolegy přesvědčit, že jsme dost odpovědní na to, aby nám byly nějaké evropské peníze svěřeny.

Obě události spolu souvisí, a to nejen tím, že se týkají Evropské unie. Problémy s čerpáním dotací nejsou českou specialitou a obdobné potíže mají také Italové a Španělé. Za jednoho z nejlepších expertů na eurodotace platí v Česku Věra Jourová, někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj. Zabývá se mimo jiné čerpáním dotací v Rumunsku, a může tedy Čechy srovnávat s Rumuny.

Zdejší poměry jsou podle Věry Jourové v jednom rozměru lepší. Neprůhledné čerpání dotací, zmanipulované zakázky a obohacování veřejných činitelů – to všechno mají obě zmíněné země společné. Je tu však klíčový rozdíl. Rumunským elitám je prý do značné míry lhostejné, jestli jejich chováním vznikne nějaké škoda celé společnosti. To se může stát při čerpání evropských dotací velmi snadno. Nějaký podvodník ve vyšší funkci utratí polovinu dotace za pochybný projekt a druhou polovinu si prostě nechá v kapse. Pokud Evropská komise takový podvod odhalí, neproplatí ani euro a ztrátu uhradí daňoví poplatníci. Zmíněnému podvodníkovi a jeho spojencům ve státní správě to je ovšem jedno, protože oni sami se obohatili.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla