Petr Holub: Slepá ulička českého zdravotnictví

21.10.2012 7:36 | Zprávy

Hovořit o slepé uličce úspor dnes není zcela slušné hovořit. Kdo je seriózní, ten šetří, protože tak káže imperativ naší doby.

Petr Holub: Slepá ulička českého zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Samozřejmě se už objevují hlasy, že by se zase tolik šetřit nemělo, ovšem to jsou zatím jen první vlaštovky. Tak odvážná slova si navíc dovolí říkat pouze člověk s takovou autoritou, jako je guvernér České národní banky. Prostý politik či jiný účastník veřejné debaty se raději drží všeobecně přijímané pravdy o šetření.

Proto je tak snadné přehlédnout slepou uličku, do níž se kvůli šetření dostalo zdravotnictví. Celý resort ztrácí na efektivitě jen z toho důvodu, že se šetří. Případné chyby se pak řeší tím, že se požadují další úsporné kroky. Zhruba to odpovídá hašení požáru benzinem.

Zdravotnictví se tedy podle vládních politiků ocitlo v hlubokém deficitu a důvodem mají být nedotažené reformy případně špatné hospodaření pojišťoven. Při takovém tvrzení by se měl člověk zarazit už z toho důvodu, že stejní politici dohlížejí na zdravotnictví už šest let. Co tedy celou dobu dělali?

Ve skutečnosti zdravotnictví v žádném hlubokém deficitu není. Roční deficit pět nebo šest miliard znamená dvě procenta z celkového obratu, a s tím se dá přežít i několik let, i když to může přinést určité zpoždění v platbách. Když nejde o nic horšího, tak se není třeba zmíněnými nářky zabývat.

Pokud ovšem člověka zajímá zdravotnický resort, tak by se mohl podívat podrobněji, jak vznikl tento relativně malý schodek a jaký může mít důvod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

15:49 Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

Fialova vláda nás dnes a denně přesvědčuje, že stamiliardy utracené v armádních zakázkách jsou nejdů…