Petr Holub: Zachraňte Budvar

05.02.2012 7:32

Supové nad Budvarem. Tak zní titul pátečního komentáře Hospodářských novin. Shrnuje informace z titulní strany zmíněného deníku a vyplývá z něho, že se chystá něco opravdu nepěkného. Zprávy Hospodářských novin o Budvaru zase nejsou ničím úplně novým.

Petr Holub: Zachraňte Budvar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pivo

Ministr zemědělství Petr Bendl, který vykonává jménem státu akcionářská práva v tomto národním podniku, pouze nevyloučil, že se chystá vyměnit jeho ředitele Jiřího Bočka. O této možnosti se spekuluje už dva týdny. A i když je Boček na slovo vzatý odborník, který zajistil vzestup slavného budějovického pivovaru v minulých letech, přece jen drží ředitelské místo jednadvacet let. Úspěšný šéf se nemění, zní jedno z pravidel podnikání, ale po jednadvaceti letech by to nakonec možné bylo. Spíše je na pováženou, že nové vedení podniku určí ministr Petr Bendl, který sám nemá s podnikáním velké zkušenosti.  

Ovšem nežili bychom v České republice, kdyby to novináři neviděli úplně jinak, a to zcela očekávaným specifickým způsobem. Za chystanou výměnou je nečistá hra kmotrů. Hospodářské noviny vidí ruku tzv. středočeského kmotra Ivo Rittiga už v tom, že do dozorčí rady Budvaru byl dosazen advokát Tomáš Jindra, který s Rittigem dlouhodobě spolupracuje. Dalším krokem tedy má být jmenování nového ředitele, kterého určí další, tentokrát jihočeský kmotr Pavel Dlouhý. Nové vedení firmy připraví převod národního podniku na akciovou společnost. „Je to vyzkoušená cesta, jak vyvést miliony do řetězce neprůhledných společností. A odtud až do stranických kas,“ uzavírá Jiří Leschtina z Hospodářských novin.  

Prozatím tedy jde o obavy, je ovšem fakt, že až bude ředitel vyměněn, pak bude pozdě cokoli kritizovat. Tím už se nic nezmění. Podezření navíc vzbuzují argumenty, že Boček špatně hospodaří. Vzhledem k expanzi Budvaru jsou nesmylsné.  

Nutno přiznat, že se článek pohybuje na vlnách kmotrovského bájesloví. Jde o celkem tradiční výklad vnitřních poměrů v Občanské demokratické straně, který kanonizoval její někdejší předseda Mirek Topolánek.  

V rámci tohoto výkladu se ODS popisuje jako strana, která je ovládána kmotry, tedy regionálními politiky či podnikateli, jako jsou Rittig, Dlouhý, severočeští byznysmeni či politici Patrik Oulický a Alexandr Novák, případně někdo další.  

Jakákoliv změna prosazované v exekutivě Občanskou demokratickou stranou se tedy dá vyložit jako temná hra těchto zákulisních hráčů. Jak připomínají Hospodářské noviny, v rámci kmotrovského bájesloví je ministr zemědělství Bendl dosazen či řízen Rittigem. Noviny psaly i o tom, že ministra průmyslu Martina Kubu dosadil jeho dlouholetý patron Dlouhý. Možné to je z prostého důvodu, protože premiér je jako předseda ODS závislý na vůli krajských vůdců, kteří ovládají výkonnou radu. V rámci mytologie je účelem instalace těchto ministrů jediné, totiž přesměrování toků veřejných peněz, například ze státních podniků, do soukromých, tedy kmotrovských kapes.  

Viděno z odstupu, zmíněný výklad reality není zcela přesvědčivý. Stát je ohromná a setrvačná mašinerie, jejíž strojníci či udržovatelé jsou ve skutečnosti mnohem mocnější než jakkoli vlivný regionální politik. Ať už to případný kmotr myslí dobře nebo špatně, může plánovat finanční toky maximálně v řádech stovek milionů korun, a to ještě spíše v mimořádných případech. Naopak ředitel rozpočtového odboru na ministerstvu rozhoduje o miliardách a někdy i desítkách miliard. Ty může rozdělovat pouze podle zákonných předpisů, a často dokonce pod veřejným dohledem. I kdyby skutečně kmotří existovali, a byli tak špatní, jak se říká, zůstane pro ně v temných koutech jen zlomek veřejných financí.  

Pro existenci temných kmotrovských či jakých struktur a o jejich vlivu na současnou koalici hovoří fakt, že se stále bůhvíproč nedaří zrušit akcie na doručitele. Jejich anonymními vlastníky jsou možná právě oni kmotři, i když se je pochopitelně nedají ztotožnit s regionálními představiteli ODS.  

Přesto je příběh Budvaru zajímavý. Jde o jeden z mála posledních národních pokladů a také prakticky o jediný artikl, kterým se dokáže česká pivařská velmoc prosadit na jakémkoli zahraničním trhu. Vyvážejí všechny velké pivovary, ale stále jde o piva zaměnitelná například německými, nizozemskými, dánskými nebo třeba polskými produkty. To platí ve značné míře i o Prazdroj.  

Ovšem chuť Budvaru je jedinečná a dováží ho i taková velmoc, jakou je spolková země Bavorsko.  

Proto bude Budvar v centru pozornosti všech pivařů, tedy většiny české společnosti. A pokud bude generální ředitel Boček odvolán, aniž se k tomu uvede racionální důvod, pak jisté, že kmotrovské bájesloví bude hlavním tématem ve všech hospodách. To by jistě přineslo i politické důsledky.

Vyšlo na rozhlas.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

11:34 Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

Ti, kteří ovládají náš svět, a tím i naše životy, spoléhají na krátkost a nedokonalost naší paměti. …