Petr Kokavec: Kabát bližší než košile – důvěra obyvatel v bezpečnostní složky

20.03.2012 14:47 | Zprávy

Organizace bdící nad naším bezpečím mají důvěru většiny z nás. Výjimkou je městská resp. obecní policie, paradoxně složka, která je občanům nejblíže. Nejvyšší kredit u veřejnosti má Interpol, se kterým přichází do styku, pokud vůbec, snad jen mizivý zlomek populace.

Petr Kokavec: Kabát bližší než košile – důvěra obyvatel v bezpečnostní složky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní těžkooděnci v nočních ulicích Prahy

Agentura STEM sleduje vývoj důvěry obyvatel Městské policii (MP) od roku 2007. Zpočátku jí věřily jen necelé dvě pětiny (39%) lidí. Postupně si však tato bezpečnostní složka, zřizovaná přímo městy a obcemi, získávala důvěru. Na začátku roku 2011 ji důvěřovala téměř polovina (49%) obyvatel. Tento slibně narůstající trend se však na podzim loňského roku zastavil a nyní představuje podíl těch, kteří MP důvěřují 45%.

K zastavení posilování důvěry nepochybně přispěla medializovaná úplatkářská kauza náčelníka pražských strážníků. Lze se však domnívat, že i kromě této kauzy má velká část obyvatel řadu jiných důvodů proč MP nevěří. Jistě jsou v ČR obce a města, kde na své strážníky nedají obyvatelé dopustit, přesto však zjištěný obecný stav za celou republiku není lichotivým svědectvím. Zvlášť když vezmeme v potaz, že strážníci MP jsou s běžnými občany v denním kontaktu.

„Státní policie“ neboli Policie ČR (PČR) má sice důvěru nadpoloviční většiny obyvatel (52%), přesto však tento výsledek nelze v žádném případě považovat za oslnivý. Agentura sleduje názory na tuto bezpečnostní složku od roku 1994. Vrchol důvěryhodnosti PČR byl zaznamenán na podzim roku 2000 kdy dosáhl 59%; po mizerných výsledcích z prvních šetření v letech 1994 a 1997 (26 resp. 25%) to byl v té době slibný výsledek. V novém tisíciletí však důvěra v PČR začala postupně upadat. Na podzim roku 2004 se propadla na 36% a do podzimu 2006 stagnovala kolem úrovně 41%. Poté si PČR opět začala pomalu získávat důvěru obyvatel a v září roku 2009 jí věřilo 56% lidí. Loňský rok však znamenal stop nadějně se zvyšujícím tendencím, kdy nejdříve v únoru mírně poklesl na 52% a následně v září na 49%. Aktuální výsledek není zatím nijak významným důkazem o tom, že by se situace lepšila. Pokud zohledníme zatížení zjištěných údajů statistickou chybou, lze konstatovat, že se za poslední rok vnímání důvěryhodnosti PČR nezměnilo.

I když převažují pozitivní hodnocení, je velký podíl skeptických hodnocení patrný také u důvěry v strategickou alianci NATO. Podle STEM o ní pochybuje až 45% obyvatel. Důvěra v NATO se dlouhodobě pohybuje kolem 55%.

Významně vyšší kredit než policie nebo NATO má u české veřejnosti Armáda ČR. V posledních pěti letech se podíl obyvatel, kteří jí důvěřují, pohybuje stabilně kolem 65%.

Jako nejvíce důvěryhodná bezpečnostní složka je českou veřejností vnímán Interpol. Aktuálně mezinárodní kriminální policii věří téměř tři ze čtyř Čechů (73%). Kredit této instituce je u české veřejnosti obdobně vysoký za celou dobu zařazení do průzkumu – od října 2004. Je zřejmé, že jde ve většině případů spíše o hodnocení mýtu. Nepochybně totiž s Interpolem, který sídlí v dalekém Lyonu, běžný obyvatelé do kontaktu nepřicházejí a prezentace této bezpečnostní složky v médiích je velmi zřídkavá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…