Petr Meduna: Případ Bureš se vrací

13. 10. 2017 7:33

Slovenský Ústavní soud včera zrušil předchozí rozsudky soudů, podle kterých byl Andrej Babiš veden v evidenci Státní bezpečnosti jako agent Bureš neoprávněně. Ústav paměti národa tak uspěl se stížností, že soud bral v potaz výpovědi bývalých příslušníků StB , aniž byli zbaveni mlčenlivosti.

Petr Meduna: Případ Bureš se vrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Andrej Babiš vědomou spolupráci s komunistickou tajnou policií odmítá. Podobně důstojník Július Šuman, který měl Babiše naverbovat, aktivní spolupráci popřel. Ústav paměti národa ovšem disponuje několika desítkami dokumentů z 12 svazků, ve kterých Babiš (Bureš) vystupuje.

Předseda ANO ovšem tvrdí, že naopak byl Státní bezpečností terorizován. Takovéto vyjádření je pro mnohé značně nedůvěryhodné, neboť za komunismu všemocná policie musela nepochybně souhlasit s jeho výjezdem do zahraničí, kde působil jako pracovník zahraničního obchodu.

Babiš se domáhal žalobou na Ústav paměti národa, který na Slovensku spravuje fondy po bývalé StB, vymazu ze seznamu agentů. Ústavní soud nyní vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu.

Babiš se stal členem české vlády navzdory tomu, že nebyl schopen předložit čisté lustrační osvědčení, jak bylo dosud úzusem. Za tento krok byl často kritizován zejména Babišův spojenec prezident Miloš Zeman. Zpráva ze Slovenska je pro Babiše jistě nepříjemná, zvláště krátce před volbami do Poslanecké sněmovny. V tomto případě může obtížně argumentovat, že jde o spiknutí tradičních politických stran proti jeho osobě.

Andreje Babiše prostě jen pronásleduje vlastní minulost, kterou v rozhodující míře psal sám jako svazák, komunista a evidovaný spolupracovník Státní bezpečnosti. Mnozí se konečně domnívají, že právě z těchto personálních vazeb a finančních zdrojů se rodily pozdější podnikatelské úspěchy, včetně toho, čemu se říká politická divize Agrofertu, tedy hnutí ANO.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…