Petr Meduna: Případ Bureš se vrací

13.10.2017 7:33

Slovenský Ústavní soud včera zrušil předchozí rozsudky soudů, podle kterých byl Andrej Babiš veden v evidenci Státní bezpečnosti jako agent Bureš neoprávněně. Ústav paměti národa tak uspěl se stížností, že soud bral v potaz výpovědi bývalých příslušníků StB , aniž byli zbaveni mlčenlivosti.

Petr Meduna: Případ Bureš se vrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Andrej Babiš vědomou spolupráci s komunistickou tajnou policií odmítá. Podobně důstojník Július Šuman, který měl Babiše naverbovat, aktivní spolupráci popřel. Ústav paměti národa ovšem disponuje několika desítkami dokumentů z 12 svazků, ve kterých Babiš (Bureš) vystupuje.

Předseda ANO ovšem tvrdí, že naopak byl Státní bezpečností terorizován. Takovéto vyjádření je pro mnohé značně nedůvěryhodné, neboť za komunismu všemocná policie musela nepochybně souhlasit s jeho výjezdem do zahraničí, kde působil jako pracovník zahraničního obchodu.

Babiš se domáhal žalobou na Ústav paměti národa, který na Slovensku spravuje fondy po bývalé StB, vymazu ze seznamu agentů. Ústavní soud nyní vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu.

Babiš se stal členem české vlády navzdory tomu, že nebyl schopen předložit čisté lustrační osvědčení, jak bylo dosud úzusem. Za tento krok byl často kritizován zejména Babišův spojenec prezident Miloš Zeman. Zpráva ze Slovenska je pro Babiše jistě nepříjemná, zvláště krátce před volbami do Poslanecké sněmovny. V tomto případě může obtížně argumentovat, že jde o spiknutí tradičních politických stran proti jeho osobě.

Andreje Babiše prostě jen pronásleduje vlastní minulost, kterou v rozhodující míře psal sám jako svazák, komunista a evidovaný spolupracovník Státní bezpečnosti. Mnozí se konečně domnívají, že právě z těchto personálních vazeb a finančních zdrojů se rodily pozdější podnikatelské úspěchy, včetně toho, čemu se říká politická divize Agrofertu, tedy hnutí ANO.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.