Petr Meduna: Saakašvili může přijít o gruzínské občanství

02.06.2015 21:34

Bývalý gruzínský prezident může v důsledku získání ukrajinského občanství přijít o gruzínské. Ministryně spravedlnosti Tea Culukianiová uvedla, že gruzínské občanství mu zůstane do chvíle, kdy by to dnešní prezident Giorgi Margvelašvili zvláštním dekretem změnil.

Petr Meduna: Saakašvili může přijít o gruzínské občanství
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Margvelašvili přitom již uvedl, že Saakašvili, bývalá autoritářská hlava státu, přijetím ukrajinského občanství a postu gubernátora Oděsy urazil Gruzii. Ministryně Culukianiová k situaci dodala, že nad Saakšvilim bude viset Damoklův meč. „Bude to politické rozhodnutí a uděláme to, až budeme chtít,“ řekla.

M. Saakašvili po prohraných prezidentských volbách odešel z Gruzie nejdříve do USA, aby se vyhnul očekávanému trestnímu stíhání novou vládou dnes vládnoucího Gruzínského snu. Kromě několika představitelů Saakašviliho vládnoucí kliky, kteří jsou viněni ze zneužívání pravomocí. Bývalý prezident je stíhán zejména za použití brutální policejní síly proti demokratické opozici v roce 1997 a některé další i hospodářské delikty. Ve vzduchu je stále vyšetřování smrti premiéra Zuraba Žvanii, který se po tzv. revoluci růží ze spojence Saakašviliho stal kritikem jeho nedemokratických metod vládnutí.

Podle řady hlasů v Gruzii se Saakašvili podílel na organizaci jeho vraždy. Saakašvili se pokoušel ve Spojených státech usadit. Přes tlak svých tamních spojenců, např. senátora Johna McCaina, však nezískal pracovní povolení. USA údajně vyšetřují nakládání s finanční pomocí Gruzii, kterou Washington poskytl Tbilisi po válce v roce 2008. Pomoc měla být ve velké míře zneužita Saakašvilim a jeho lidmi. Připomeňme, že také Evropská unie poskytla Gruzii pomoc několika set milionů a v celém kontextu vládnutí M. Saakašviliho je její konec nejistý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Přirozená imunita není na prodej!

21:37 Petice: Přirozená imunita není na prodej!

Už druhý rok běží epidemie Covidu-19 a prozatím se ukazují zásadní dvě charakteristiky. Přírodě člov…