Petr Meduna: Saakašvili může přijít o gruzínské občanství

02.06.2015 21:34

Bývalý gruzínský prezident může v důsledku získání ukrajinského občanství přijít o gruzínské. Ministryně spravedlnosti Tea Culukianiová uvedla, že gruzínské občanství mu zůstane do chvíle, kdy by to dnešní prezident Giorgi Margvelašvili zvláštním dekretem změnil.

Petr Meduna: Saakašvili může přijít o gruzínské občanství
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Margvelašvili přitom již uvedl, že Saakašvili, bývalá autoritářská hlava státu, přijetím ukrajinského občanství a postu gubernátora Oděsy urazil Gruzii. Ministryně Culukianiová k situaci dodala, že nad Saakšvilim bude viset Damoklův meč. „Bude to politické rozhodnutí a uděláme to, až budeme chtít,“ řekla.

M. Saakašvili po prohraných prezidentských volbách odešel z Gruzie nejdříve do USA, aby se vyhnul očekávanému trestnímu stíhání novou vládou dnes vládnoucího Gruzínského snu. Kromě několika představitelů Saakašviliho vládnoucí kliky, kteří jsou viněni ze zneužívání pravomocí. Bývalý prezident je stíhán zejména za použití brutální policejní síly proti demokratické opozici v roce 1997 a některé další i hospodářské delikty. Ve vzduchu je stále vyšetřování smrti premiéra Zuraba Žvanii, který se po tzv. revoluci růží ze spojence Saakašviliho stal kritikem jeho nedemokratických metod vládnutí.

Podle řady hlasů v Gruzii se Saakašvili podílel na organizaci jeho vraždy. Saakašvili se pokoušel ve Spojených státech usadit. Přes tlak svých tamních spojenců, např. senátora Johna McCaina, však nezískal pracovní povolení. USA údajně vyšetřují nakládání s finanční pomocí Gruzii, kterou Washington poskytl Tbilisi po válce v roce 2008. Pomoc měla být ve velké míře zneužita Saakašvilim a jeho lidmi. Připomeňme, že také Evropská unie poskytla Gruzii pomoc několika set milionů a v celém kontextu vládnutí M. Saakašviliho je její konec nejistý.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

O Německu si nedělám iluze

Naopak si myslím, že je strůjcem stávající ekonomické krize, ale lze mu vyčítat, že chce svým lidem pomoci? Není spíš smutné, že to nedělají i ostatní? To, že na to nemají je to, co by se mělo řešit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudcovská zvůle pod záštitou ministra

12:52 Zdeněk Jemelík: Soudcovská zvůle pod záštitou ministra

Úděl odsouzených k vysokým trestům, o jejichž osudech rozhoduje cynický soudce, jenž protahuje vydán…