Petr Meduna: Skončí kariéra Martina Schulze?

07.01.2018 17:01

Předseda německých sociálních demokratů Martin Schulz se podle listu „Bild“ obává o politickou budoucnost v případě selhání koaličních jednání s křesťanskými stranami CDU a CSU. Rozhovory začínají v neděli a skončit by měly v pátek 12. ledna.

Petr Meduna: Skončí kariéra Martina Schulze?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Martin Schulz
reklama

"Pokud selže, moji politická kariéra skončí," řekl Schulz, " řekl podle listu Schulz ve středu v průběhu přípravných jednání. Podle zdroje listu potom předseda CSU Horst Seehofer pronesl: „Nejen vaše. Bild píše, že kancléřka Angela Merkelová sice mlčela, ale dobře věděla, koho má bavorský politik na mysli.

Pokračování velké koalice CDU a CSU se sociálními demokraty je podle různých komentářů poslední šancí Merkelové udržet si kancléřské křeslo. Ve svých prohlášeních sice tvrdí, že ba na post kandidovala i v případných předčasných volbách, ale to nikdo nebere moc vážně.

Martin Schulz má pro obavy z konce zcela konkrétní důvody. V posledním průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD totiž spokojenost s jeho politickou prací vyjádřil rekordně nízký počet lidí. Pouhých 20 procent respondentů soudí, že šéf SPD si ve své funkci vede dobře. Před necelým rokem poté, co střídal Sigmara Gabriela, se přitom ve volebních preferencích blížil A. Merkelové. Nakonec ovšem dosáhl historicky nejhoršího výsledku sociálních demokratů.

Připomeňme, že Německo po volbách, které se uskutečnily již 24. září loňského roku, stále nemá novou vládu. Po neúspěchu rozhovorů s FDP a Zelenými v listopadu se zrodila myšlenka opakování velké koalice, byť bezprostředně po volbách Schulz oznámil kategorický odchod do opozice. Později ale pod vlivem prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, sociálního demokrata, SPD svůj názor korigovala.

Ovšem i když současné vedení strany s křesťanskými stranami v pátek uzavře nějakou dohodu, nemusí to nutně vést ke vzniku vlády, který analytici i tak předpokládají na březen t.r. O postoji sociální demokracie totiž mají rozhodnout všichni členové strany a jejich názor se může od berlínských špiček odlišovat.

Petr Meduna

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zločiny proti lidskosti nesmí zůstat bez trestu

2:36 Zločiny proti lidskosti nesmí zůstat bez trestu

Můj dlouholetý kamarád, kanadsko-český žurnalista Peter Adler, zveřejnil na internetových stránkách …