Petr Mrázek: Co s tím uděláme?

27.10.2021 10:48 | Komentář

Velmi se obávám, že naše společnost ztrácí jakékoli perspektivy. Nezajímá nás vzdělání, nezajímá nás tvůrčí práce, nezajímá nás už ani zábava. Celou společnost ovládli lidé, kteří z druhu homo sapiens nějakým způsobem zmutovali na homo kovidus. Tento nový druh rozeznáte na první pohled – má roušku, plexi štít, plastové rukavice, především však umí ostatní vyděsit k smrti. Tak strašně se bojí nákazy jediným virem, že zavře školy, obchody, továrny, dílny, hospody, divadla, kina, zakáže zpěv i tanec. Dnes je známo téměř 10 000 druhů virů a podle odhadů vědců jich jen savci hostí statisíce druhů, o nichž ani netušíme, co nám kdy mohou způsobit.

Petr Mrázek: Co s tím uděláme?
Foto: Hana Brožková
Popisek: Zapálení svíček na nádvoří Pražského hradu za oběti koronaviru

Ptám se, co se stalo, že nový homo kovidus ovládl celý náš svět. Vytváří naprosto katastrofický pohled na všechno dění. Současnost je toho truchlivým obrazem. Někteří odborníci a mnozí politici se nám snaží vnutit jakousi přicházející apokalypsu, kdy hynou lidé po statisících každým okamžikem, bez varování a výstrahy, kdy pouhý pohled na jiného člověka znamená hrůznou nákazu a přináší smrtelné křeče. Na ulicích budou stát mrazáky na mrtvoly, které nestačíme svážet do hromadných hrobů, dojde ke kolapsům krematorií, nastane nedostatek rakví a mrtvé budeme pohřbívat v pytlích. Smutným důsledkem této hygienické hysterie a teatrálnosti jsou zavřené ordinace a nemocnice všem, kteří mají jiná onemocnění. Nejsou ti mrtví právě ti, kterým je lékařská péče odpírána?

Samozřejmě nikdo nepopírá, že kovid 19 není nemoc, že to není nebezpečná nemoc, že se s ní – a někdy i na ni – nedá zemřít. Vadí mi jen to, že celá činnost země se zaměřuje na dramatickou vizi vymření obyvatelstva na kovid a proto je jediným cílem a smyslem existence a konání výhradně přežití. Přežití nákazy virem, který je jedním ze statisíců. A mezitím, co se dohadujeme o rouškách, respirátorech, dezinfekcích, očkování, přeočkování dalším doočkování, lockdownech a podobných maxiproblémech, dějí se i jiné věci. Děti se neučí, věci se nevyrábějí, energie se nedostává, potraviny a jiné věci zdražují, nemocní se neléčí, lidé se nescházejí, nemluví spolu. I ta nejtěsnější rodinná pouta se rozpadají. Existuje někdo, kdo by měl nějaké řešení, vizi? Pokud ano, stává se terčem odsudků, pomluv, posměšků.

Nedokážu si představit, co se bude dít, až zjistíme, že král je nahý. A abych pravdu řekl, mám z toho okamžiku docela obavy. Je tedy jediná cesta – začít prostě žít opatrně, ale normálně, naučit se žít s rizikem. A je jen na nás, zda na této cestě ke svobodě budou svítit ještě žárovky nebo už jen louče.

Petr Mrázek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Sluníčkáři, pojďme diskutovat

19:48 Petr Hampl: Sluníčkáři, pojďme diskutovat

Denní glosa Petra Hampla - z poznámky na Prvních zprávách