Petr Němec: Vakcína proti nádorům umí uzdravovat

05.10.2018 9:32

Mnozí z nás jsme s potěšením sledovali reportáž České televize o léčení dětských onkologických pacientů s pokročilou nádorovou chorobou pomocí protinádorové vakcíny vysílanou v pořadu Reportéři ČT dne 24. 9. 2018.

Petr Němec: Vakcína proti nádorům umí uzdravovat
Foto: ČPZP
Popisek: První pomoc - ilustrační foto
reklama

Unikátní vakcína, která je vždy připravována individuálně z vlastních bílých krvinek pacienta s nádorem, byla dosud podána 15 pacientům, přitom, podle dětského onkologa prof. Štěrby, u třetiny z nich vedla ke zlepšení jejich klinického stavu. K tomuto výsledku lze jenom gratulovat.

Trochu nás však mrzí, že prof. Štěrba zapomněl poznamenat, kdo stál za vývojem a intenzivním předklinickým testováním této protinádorové vakcíny. Jednalo se o celý výzkumný tým vedený profesorem Jaroslavem Michálkem, který tehdy vyvíjel bezpečné a šetrné postupy léčby nádorových chorob pomocí protinádorové vakcíny šité na míru každému onkologickému pacientovi. Tento výzkum zahájil prof. Michálek v roce 2003, kdy se vrátil nabitý zkušenostmi z tříletého vědecko-výzkumného pobytu na University of Texas Southwestern Medical School v americkém Dallasu. Prof. Michálek pochopil významné oslabení imunitního systému onkologických pacientů jednak v souvislosti se samotnou rakovinou, ale také v souvislosti s nežádoucími účinky chemoterapie a radioterapie, která je často součástí konvenční léčby rakoviny. Postupně našel cestu, jak stimulovat určitý typ bílých krvinek onkologického pacienta tak, aby poskytl informace výkonné složce imunity, tzv.lymfocytům, jak cíleně zabíjet a likvidovat pouze nádorové buňky v těle pacienta. Právě na tomto principu je založena protinádorová vakcinace. Protože obsahuje vlastní buňky pacienta, je zároveň velmi bezpečná.

Rádi bychom tedy připomněli, že to byl právě prof. Michálek, který vyšlapal obtížnou cestu současného úspěchu protinádorové vakcíny, kterou se nyní pyšní prof. Štěrba. Na rozdíl od současné podoby vakcíny, kterou používá klinický tým prof. Štěrby, prof. Michálek dále pracoval na zdokonalování klinické účinnosti protinádorové vakcíny již mimo Masarykovu univerzitu a vytvořil její optimalizovanou verzi, která vykazuje ještě vyšší klinickou účinnost u různých typů rakoviny, včetně karcinomu prsu, karcinomu prostaty, kolorektálního karcinomu, nádorů vaječníků a dalších onkologických diagnóz.

Přejeme tedy týmu prof. Štěrby vše dobré, možná poněkud lepší paměť na toho, kdo ho k současné podobě vakcíny přivedl a ukázal mu cestu. Všem onkologickým pacientům pak přejeme správné rozhodování při výběru vhodného pracoviště, které je nejlépe provede úskalími protinádorové léčby a přitom jim bude schopno nabídnout individuální a v dané chvíli tu nejlepší možnou cestu.

Profesor Jaroslav Michálek vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde také působil do roku 2011. Od roku 2011 je prezidentem Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii (www.iccti.eu) a od roku 2012 je vedoucím lékařem kliniky Cellthera v Brně (www.celltheraclinic.cz).

Zmíněný pořad ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvě advokátky vyzývají ke vzájemné toleranci: Nenechme se rozdělit

20:41 Dvě advokátky vyzývají ke vzájemné toleranci: Nenechme se rozdělit

Vláda vyhlásila nouzový stav. Někdo s ním souhlasí, jiný ne, mnoho lidí tleská, zatímco jiným vadí a…