Petr Příhoda: Provincialismus naším údělem?

24.03.2014 21:31

Proč prý nemáme moře! – Tak si stěžoval pan Rybář z Nerudových Malostranských povídek. Inu, nemáme. „Jsme malí a slabí, dosti těchto řečí!“ – horlil Svatopluk Čech. Jenže my jsme vnitrozemský národ, sice střední velikosti, ale tradičně obklopený mohutnějšími státními celky.

Petr Příhoda: Provincialismus naším údělem?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Říkávalo se tomu „prostor mezi Německem a Ruskem“. Přinášelo nám to ústrky, ale těm jsme se nikdy nevzepřeli – na rozdíl od Poláků (těch ale bylo víc a uchovali si svou elitu).  

Jistá malost a slabost je v určitém smyslu naším dějinným údělem. Čelili jsme jí tak, že někteří (snad menšina) se přidali k silnější straně. Ti ostatní se uzavřeli do sebe a snažili se zařídit se po svém. Dařilo se to vždy jen na čas. Naše provinčnost nám bránila rozumět dějinotvorným silám, které hýbaly Evropou.   

Ten handicap je patrný i dnes, kdy se ocitáme mezi integrujícím se Západem Evropy a Ruskem, které chce obnovit své otřesené geopolitické postavení. Svou vizi do tohoto dění nevnášíme. Zato máme starost o případné dopady na naši ekonomiku.  

Polehčující okolností nám budiž fakt, že stejnou starost pociťují snad všechny země EU. Což je pochopitelné. Je tu ale jistý rozdíl. Všechny ty země – od Pobaltí až po Atlantik – si navíc připouštějí starost o EU. O to, jak obstojí v tomto svízelném dilematu dějin, kdy může dojít k zásadní změně jejich směřování. Jak obstojí nejen ekonomicky, ale vůbec. Pádnou odpověď zatím EU nenachází, možností nemá mnoho, ale tu otázku si klade.  

Náš návyk na provinční perspektivu nám brání vnímat pozorně dění za humny a rozumět mu. Některým z nás to vadí, vyčítáme si „čecháčkovství“, hádáme se, ale ty spory nemají závěr, který by byl podnětem činu. Přitom máme právě dnes příležitost vymanit se ze své sebestřednosti. Čili překonat strach, že se zapleteme do dějin, a přijmout evropskou starost o Evropu za svou. Znamenalo by to mimo jiné vzít vážně i péči o svou brannost.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

15:49 Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

Pondělní glosa Jiřího Weigla