Petr Příhoda: Trapnosti naší politiky a Boží humor

12.11.2012 19:23 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Myslím, že o Bohu u nás dnes přemýšlí jen menšina. Část té menšiny ho hledá, část se k němu modlí a jen část zvídavě uvažuje, kdo to je a jaký vlastně je. Řekl jsem „zvídavě uvažuje“. Ono je to takové experimentující přemítání. Svobodné, na pohled možná smělé, ale může být docela objevné.

Petr Příhoda: Trapnosti naší politiky a Boží humor
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Roman Pekárek, nový poslanec za ODS

Člověka může třeba napadnout, že je něco jako Boží humor. Bůh, tajemný a nepochopitelný Pán dějin, si může s lidmi velkolepě zažertovat. Vzpomínám, jak jsme jednou ještě jako studenti takto dumali o Boží Prozřetelnosti a jejím působení právě v dějinách, když někdo z nás prohlásil: „Zdá se, že Bůh je někdy velký recesista“.

Vzpomněl jsem si na ten výrok v souvislosti s nedávnými událostmi na naší politické scéně. ODS na svém kongresu stydlivě uvažovala o příčinách nedávných neúspěchů, chodila kolem toho jako kolem horké kaše, ale nakonec to nějak uhrála. I při hlasování ve sněmovně to nějak uhrála. Spolu s celou vládou dostala to své nakonec pod střechu. To, jak se tři zavilí a protivní rebelové překvapivě vzdali poslaneckého mandátu, to byl přece frajerský kousek, s jakým předem nikdo nepočítal!

Místo nich automaticky nakráčeli tři dávno předtím ustanovení náhradníci a hned tu byla potřebná většina. Jenže – bác ho!! Jeden z nich si mezitím stačil vysloužit odsouzení za korupci. S tím se taky nepočítalo. Odsouzení sice zatím nepravomocné, ale za korupci. Odhlédněme od způsobeného pohoršení, mnohdy ostatně účelově nafukovaného, a uznejme: není ta situace velkolepě groteskní?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…