Petr Příhoda: Zda a jak se „vybarví“ KSČM

30.04.2013 20:02

Slovo „antikomunismus“ mění svůj význam, alespoň v rámci politického a mediálního diskursu.

Petr Příhoda: Zda a jak se „vybarví“ KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Opálka, Pavel Kováčik a Vojtěch Filip

 

Normálně by se řeklo, že jde o odmítání programu, který vyznávají komunistické strany. Tak jako je „antifašismus“ odmítnutím fašismu. Je to však složitější. Václav Klaus prohlásil, že je nekomunistou, nikoli antikomunistou. Rozdíl mezi obojím blíže nevysvětlil. Jiří Dienstbier odsoudil „primitivní antikomunismus“. Neřekl, zda existuje i nějaký „neprimitivní“.  
 
Lze tomu rozumět. Praktická potřeba s komunisty jednat a spolupracovat předpokládá sbližování, důraz na společné cíle. To je situace naší levice, zejména ČSSD. Ta občas zmíní programové shody obou levicových stran. Už neříká, co je rozděluje. Rozumím. Nepřítelem ČSSD číslo 1 je pravice, tedy dnešní vládní koalice, zatímco KSČM je možný spojenec. – Mimochodem, ta vzájemná rétorická nesmiřitelnost, k jaké se dopracovaly dvě naše zatím nejsilnější strany, pravicová ODS a levicová ČSSD, je krajně neblahá. Brání rozumět.  
 
KSČM dnes posiluje, což u jedněch vyvolává obavy. Nikoli u druhých, kteří to posilování umožňují tím, že ji volí. KSČM tedy společnost štěpí. Štěpí ji i vládní, údajně pravicová politika. Může se stát, že občanu, který smýšlí pravicově, dojdou argumenty a jemu nezbývá než poukázat na posilování KSČM jako na největší ohrožení demokracie. Toto jsem ochoten nazvat primitivním antikomunismem. Sílící KSČM je projevem a důsledkem naší mizérie, nikoli její příčinou.  
 
Obavy živí i to, že není jasné, co má KSČM za lubem. V médiích ji reprezentují stále stejné tváře a činí dojem jednomyslnosti. Občas z ní ale zazní hlas, který je ozvěnou postojů stalinských či normalizačních. Nevím, zda tak mluví jednotlivci, nebo nostalgicky cítící část strany, anebo zda tak smýšlí většina, ale navenek to tají. Ve hře je, myslím, i další okolnost. KSČM je už čtvrtstoletí pod mediálním tlakem. Jakoby na pranýři. To může živit pocit ponížení. A ten se stává zdrojem vzdoru a touhy po odvetě. Uvidíme. 

Komentář zazněl v pořadu Názory a argumenty na Českém rozhlase Plus. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…