Petr Schwarz: Události týdne

03.11.2014 8:58

Statistici oznámili, že od pádu komunismu vzrostla reálná mzda v Česku o více než polovinu. Připomněli jsme si devadesáté šesté výročí založení Československa, každý svým způsobem.

Petr Schwarz: Události týdne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman
reklama

Prezident Zeman tak spěchal, aby stihl program oslav, že se z návštěvy Číny vracel místo vládním speciálem soukromým letadlem najatým finančníky z PPF a J&T, což poněkud nevysvětluje, proč plán jeho návštěvy s takovou drobností jako státní svátek nepočítal, když už prezident předchozí státní svátek, Den české státnosti, strávil na konferenci pořádané přítelem ruského prezidenta Putina.

V čínské televizi česká hlava státu ujistila, že nepřijela poučovat o lidských právech, ale učit se, jak nastartovat ekonomiku a stabilizovat společnost, což by mělo zaujmout těch dolních deset milionů, za jejichž prezidenta se Zeman označuje, protože čínský recept na ekonomický růst a stabilní společnost je dost drastický a poněkud nepočítá s nějakými sociálními jistotami, jako je třeba důchod.

Ke státnímu svátku vyznamenal prezident Zeman několik velkých osobností, například Winstona Churchilla, čímž vyvolal otázku, jestli by neměl už konečně být vyznamenaný kupec Sámo, který nás zachránil před Avary, a také vyznamenal slovenského premiéra Fica, který dokázal svůj vztah ke svátku, o kterém byl dekorován a koneckonců k celé společné česko-slovenské historii tím, že vzápětí odmítl ve slovenském parlamentu s celou svou stranou návrh opozice, aby byl 28. říjen i na Slovensku opět státním svátkem, protože nyní je výročí vzniku Československa u našich východních bratrů na stejné úrovni jako výročí narození Ludovíta Štúra nebo Den černovské tragédie.

Ministr školství Chládek předvedl, co v politice východní provenience znamená mít pevný názor. Poté, co před nedávnem bylo oznámeno, že bývalý prezident Klaus bude v čele Národní rady pro vzdělávání a vzbudilo to značný podiv odborníků i laiků, ministr oznámil, že je to omyl a Klaus povede jen přípravu této Rady a když ani poté kritika pochopitelně neutichla, před týdnem Chládek oznámil, že tam tedy Klaus nebude vůbec.

V Maďarsku vláda premiéra Orbána zase oznámila, že zavede daň z internetu, a pak se nestačila divit, když do ulic vyšlo přes sto tisíc lidí, kteří Orbána a jeho nápad nenazývali nijak lichotivě, takže než se týden sešel s týdnem, už zas Maďaři nijakou internetovou daň platit nebudou.

Ve Francii mají zase obavy z klaunů nebo aspoň příslušně nalíčených lidí oblečených v klaunském oděvu, kteří v různých částech země na ulicích měst brutálně napadají náhodné chodce. 

Čistokrevný americký bulvár New York Post mezi drby ze života Marťanů a hereček zveřejnil zprávu, že ruský prezident Putin má rakovinu a umírá, kteroužto zvěst neznámo z jakého důvodů přebrala média na celém světě včetně i těch seriózních českých a Kreml ji následně cítil potřebu oficiálně dementovat, což ve výsledku vzhledem k důvěryhodnosti obou zdrojů znamená, že prostě Putin možná něco má anebo taky ne.

Ve volbách na Ukrajině dostaly nejvíc hlasů proevropské kandidátky, zvláště uskupení premiéra Jaceňuka a prezidenta Porošenka, zato ultranacionalistické partaje propadly, takže to s těmi banderovci, jak ukrajinské vedení rád nazývá Kreml a jeho sympatizanti, nebude tak horké. Naopak byl do ukrajinského parlamentu zvolen třeba velitel dobrovolnického praporu Donbas Semenčenko, což je etnický Rus z Krymu a manželkou z Doněcku, který ale netouží po zavádění ruských móresů v jeho zemi. Separatisté okamžitě po volbách rozjeli další útoky, příměří už nějak moc nefunguje.

Podle zprávy pro Radu bezpečnosti OSN bojuje v řadách Islámského státu na 15 000 džihádistů z 80 zemí.

V Saúdské Arábii odsoudili tři právníky až k osmi letům vězení za to, že se odvážili na twitteru kritizovat soudní systém.

Velký třesk a evoluce jsou správné teorie a nijak se nevylučují s existencí Boha, prohlásil papež František, čímž dost překvapil ty, co si myslí, že ve Vatikánu by stále chtěli upálit Galilea.

Ať skutečnost podpoří i teorii, že zdravý rozum se na naší planetě nevyskytuje jen výjimečně, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Český rozhlas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb mezi 5-6 procenty

18:57 Miroslav Novák: Za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb mezi 5-6 procenty

Komentář k maloobchodním tržbám – březen 2021