Petr Sedláček: Jako volič se ptám

16.05.2017 18:00

Politické turbulence posledních týdnů nejsou pro mne jako občana a snad brzkého voliče zase až tak důležité.

Petr Sedláček: Jako volič se ptám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Na čí stranu se ve sporu pánů Sobotky, Babiše a Zemana postavit je dnes asi na pořadu dne pro četný houf mých spoluobčanů. Nejsem snad ale sám, kdo v nadcházejícím volebním klání chce slyšet odpovědi na základní otázky našeho budoucího bytí a možná nebytí. Nevěřím v apokalypsu, ale důležitější, než dát hlas tomu kdo méně, než ostatní krade, je ve světle toho, kam kráčí svět opravdu nepodstatné.

O tom, že v USA sílí pozice jestřábů, co stále více věří, že jadernou válku s Ruskem mohou vyhrát, si štěbetají už vrabci na střeše. Jen náš obyčejný občan se o tom nedozví nic. Naopak je dnes a denně krmen pohádkami o nebezpečném rozpínání Ruska a potřebě se jeho politice postavit. Třeba vojensky a v Pobaltí, Polsku, na Balkáně. Naše vláda zvednutím ruky klidně odsouhlasí vyslání českých vojáků do sestavy Bundeswheru, jenž má s dalšími „postavit hráz ruské rozpínavosti“.

Tak se na tu hráz podívejme blíže. Na hranicích s Ruskem nestaví NATO žádné defenzivní obranné linie! Jsou zde budovány rozptýlené odpalovací zařízení pro střely Tomahawk. Pro tisíce takových střel. Neznalým připomenu, že se jedná o rakety, co nemají defenzivní určení a jejich povaha je ryze a veskrze útočná. Zaujme i to, že mezi přisouvanými vojsky je značný počet ženijních jednotek, zejména těch, co jsou schopny stavět nezbytné mosty. K čemu ty obrana potřebuje ví jen Bůh? Také složení dalších vojenských sil nasvědčuje jednoznačně tomu, že tu jde o budování invazních sborů. Invazních s přívlastkem postradatelných, dodejme. Tedy takových, u nichž se nepočítá s jejich přežitím! K tomu všemu z oficiálních amerických úst zní, že k roku 2022 budou mít USA více protiraketových střel, než má Rusko i s Čínou jaderných hlavic.

Co to vše znamená? Odpověď zná každý z dříve narozených, který prošel armádou. S pravděpodobností hraničící s jistotou se vážně uvažuje o preventivním jaderném útoku na Rusko! Pro plánovače za oceánem jsou v případě odvetných úderů vlastní ztráty na obyvatelstvu ve výši 40% přijatelné a ztráty v Evropě, které by byly mnohem vyšší, jsou pro ně nezajímavé.

Hrůzný scénář, že? Bohužel nikoliv nerealistický. Proto také jako volič budu chtít od všech hráčů předvolebního boje znát jejich názor a jasnou odpověď na roli ČR, která by v tom celém měla hrát! Řečičky o závazcích a spojenectví mi stačit určitě nebudou. Budu se ptát sám?

Petr Sedláček

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…