Petr Verosta: Osvědčená zahraniční praxe v regulaci herních zařízení

13.07.2013 7:28

Obce a města v České republice si lámou hlavu nad tím, jak naložit s hracími přístroji na svém území. K dispozici mají minimum informací jak o výskytu patologických hráčů, tak o společenských nákladech, sociálních dopadech a kriminalitě, jelikož Česká republika podrobnou analýzu teprve zpracovává.

Petr Verosta: Osvědčená zahraniční praxe v regulaci herních zařízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrací automaty

Část obcí zakazuje provozování některých typů loterií na celém svém území s očekáváním, že tím vyléčí patologické hráče, zamezí nárůstu počtu dalších, sníží kriminalitu a sociálně patologické jevy, zneužívání sociálních dávek a v neposlední řadě odstraněním jackpotů a heren zkultivuje tvář obce.

Jiné obce buď čekají na více informací o dané problematice, případně regulují herny na místech, které si zaslouží zvláštní ochranu či z důvodů obav ze zvýšení kriminality.

Některé obce paradoxně čekají na prohibiční vyhlášky ve větších městech v blízkém okolí, aby navýšily svůj rozpočet umožněním provozování hracích přístrojů na svém území, kam budou z větších měst po prohibici migrovat hráči.

Jak se vypořádávají s regulací sázkových her ve vyspělých zemích Evropy a světa? Ve většině těchto zemí je zřízena státní herní komise, která se výhradně specializuje na monitoring, výzkum, plánování regulačních strategií, prevenci patologického hráčství a přenos výzkumu do legislativy a herních prostředí. Vlády těchto zemí mají k dispozici data o účasti populace na sázkových hrách, o rizicích a sociálních dopadech, a na tyto reagují účinnými cílenými intervencemi. V důsledku tohoto systému jsou související negativní dopady minimalizovány.

Provozování sázkových her je v těchto zemích vnímáno neutrálně pozitivně jako zábava dospělých. Z provozování vzniká významný finanční zdroj jednak na prevenci, osvětu a léčbu hráčů, kteří mají s hraním problémy a jednak fond pro financování veřejně prospěšných projektů. Například ve Velké Británii byl založen Fond zodpovědného hraní pro financování adiktologických a sociálních služeb pro hráče v objemu 6 mil. liber ročně. A dále tzv. Velký loterní fond v objemu 600 mil. liber ročně, který financuje církevní, charitativní, sociální a podobné veřejně prospěšné organizace a projekty.

Česká republika má příležitost využít této dobré praxe. První vlaštovkou v ČR je sleva na loterní dani kursových sázek a číselných loterií ve prospěch financování sportu prostřednictvím Českého olympijského výboru. Jít cestou experimentů přináší jen chyby, ze kterých se poučila již řada států světa po prohibičních snahách, které nesplnily žádné z předsevzatých očekávání.

PhDr. Petr Verosta
Český institut pro výzkum závislostí (CIAR)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…