Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 384. Jak je důležité míti Erbena

13.04.2025 14:44 | Komentář

V předchozím dílu jsme psali o díle Erbena – Václava. Rád bych se vrátil k jeho jmenovci – Karlu Jaromírovi, přes propast staletí. Protože bez něho by možná ani tento můj malý literární cyklus nikdy nevznikl.

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 384. Jak je důležité míti Erbena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský se svou knihou

Započnu malou osobní vzpomínkou. V prvním ročníku gymnázia, jen shodou okolností to bylo v roce Charty a Anticharty, kteréžto dva fenomény k nám na maloměsto v srdci východních Čech poněkud nedolehly, měl jsem zajímavého učitele češtiny. Vypadal jako řezník, i ty pepito gatě nosil, také se mu tak přezdívalo: řezník. Mimochodem tento řezník, jak jsem později zjistil, byl na vsi, kde bydlel, ctěn coby umělec – „Pan učitel tak hezky kreslí“, neslo se návsí, když řezník stoupal nad kostel ke stráním, aby ponořil štětec do barev a zachytil nezachytitelnou chuť a vůni padajícího podzimu. Ta věta o panu učiteli se nesla s tichou úctou, snad dokonce i bázní – takový byl před těmi lety v malé obci respekt před vzdělancem.

Nu a tento řezník mi položil v prvém ročníku gymnázia záludnou větu: „Čím bys chtěl být, studente?“ Měl jsem po pravdě odpovědět: „Básníkem“, protože přesně tím jsem doopravdy býti chtěl. Avšak netroufal jsem si státi se třídě terčem posměchu. Tak jsem hekl: „Novinářem“. Řezník se zachmuřil, nevěděl jsem tehdy, že proto, že on ví, zatímco já ještě moc nevím, zač je toho v onom roce devatenáctistém sedmdesátém sedmém novinářský loket, a vyzval mne, abych jej po hodině navštívil.

Vstoupil jsem do kabinetu plného regálů s knihami v jednotné šedožluté papírové obálce s evidenčními čísly na anonymních hřbetech. Byly jich stovky, možná tisíce, jak se v tom krásném secesním domě za generace učitelů nastřádaly. Řezník po paměti sáhl na kterousi polici a vyjmul odtamtud útlou knížku. Strčil mi ji do ruky, abych se prý podíval, jak vypadá jazyk, jímž se chci po zbytek života živit. Byla to Terezka Planetová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Žantovský

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…