Petr Žantovský: Levné volby – kdo je chce, a kdo ne?

11.10.2012 19:12 | Zprávy

Česká republika je volebním rájem. Nemine pomalu rok, aby se nějaké regulérní či předčasné, regionální či parlamentní volby nekonaly. V té souvislosti se zcela správně vždy připomíná ekonomická stránka volebních spektáklů.

Petr Žantovský: Levné volby – kdo je chce, a kdo ne?
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Samotná realizace voleb stojí státní rozpočet obvykle sumu v rozmezí mezi půl miliardou a miliardou. Další stamiliony utápějí v kampaních kandidující subjekty a strany. Jen namátkou pár čísel z posledních parlamentních voleb. Česká strana sociálně demokratická podle svého prohlášení utratila za reklamu více než 512 milionů, Občanská demokratická strana skoro 350 milionů, Věci veřejné 134 a půl milionu a TOP 09 zhruba 74 miliony – 73 820 866. Spolu s dalšími menšími subjekty pak komínem reklamních kampaní proletělo hodně přes miliardu.

A důležitá poznámka: výdaje jsou určeny podle ceníkových cen. Ty se od skutečně dojednaných mohou lišit. Obvykle lze předpokládat, že skutečné náklady na kampaně byly vyšší. Menší volební subjekty pravidelně nastolují vcelku pochopitelnou otázku: Jak vůbec lze takto nastaveným parametrům čelit? Jak konkurovat stranám, které utrácejí za kampaně peníze, které získaly za předchozí volební výsledky ze státního rozpočtu? Je to tedy uzavřený bludný kruh – nemáte volební výsledek, protože nemáte na kampaň, nebo nemáte na kampaň, protože jste předtím neměli výsledek, který by vám vygeneroval zdroje na kampaň novou? Připomíná to příběh o slepici a vejci. Jenže tento může mít odpověď.

Předně řekněme, že v poslední době přišel do České republiky nový trend. Z politických kampaní s transparentním účtem se pomalu stává móda a strany se předvádějí alespoň v deklarované průhlednosti. Ukazuje se tedy, že je možné transparentně sehnat peníze a stejně transparentně je i utratit. Jenže samo zajištění průhledného financování politických kampaní nestačí. Je potřeba, aby mohli uspět i kandidáti bez podpory miliardářů, popř. masivního zdroje ze státního rozpočtu. Na jedné straně po politických stranách chceme, aby se bránily prorůstání s byznysem, a na straně druhé je nutíme vybrat na kampaň mnohem více peněz, než by bylo nutné za jiné legislativní situace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

15:49 Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

Fialova vláda nás dnes a denně přesvědčuje, že stamiliardy utracené v armádních zakázkách jsou nejdů…