To je jistě interpretace možná, ostatně při pohledu na kroky Andreje Babiše v průběhu posledního roku se vysloveně nabízí. Jeho opanování mediálního prostoru, úspěch ve volbách, a to i v tak sociálně problematických regionech jako je ten ústecký, dodává Babišovi nebývalou porci sebevědomí.
Je možné, že právě proto dnes mluví o většinovém volebním systému, který by byl pro něj – vezmeme-li v potaz dnešní čísla – patrně výhodný. Jenomže odmítneme-li debatu o většinovém volebním systému jen proto, že ji otevírá právě Babiš, dopustíme se velké chyby. Důvody ke změně totiž objektivně existují, Babiš Nebabiš.
Naše Ústava vešla v platnost v roce 1993, je víc než dvacet let stará a odráží tuto historickou zkušenost. Proto byla konstruována právě tak, jakou ji dodnes máme. Ona éra bývala nazývána epochou transformace. Ústava odráží přesně to: základní myšlenky, které stály na počátku této transformace. Nyní jsme nikoli na konci, ale řekněme v další, snad i vyšší fázi této transformace. Je proto potřeba Ústavu podrobit analýze a rekonstrukci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.