Petra Paroubková: Uprchlická krize, za kterou si Západ může sám

16. 9. 2015 21:17

Matti Ahtisaari, bývalý finský prezident a laureát Nobelovy ceny za mír, přišel se zarážející informací.

Petra Paroubková: Uprchlická krize, za kterou si Západ může sám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petra Paroubková

Ahtisaariho slova uvádí ve své exkluzivní zprávě dnešní vydání deníku The Guardian (15.9.2015). V únoru 2012 vedl Ahtisaari jednání pěti stálých členů Bezpečnostní rady OSN. Tehdejší ruský stálý zástupce při OSN Vitalij Čurkin mu představil ruský mírový plán, součástí kterého bylo Asadovo odstoupení. Tento plán mohl již tehdy občanskou válku ukončit a Evropa si mohla ušetřit dnešní problémy se syrskými uprchlíky. Podle Ahtisaariho představitelé USA, Francie a Velké Británie tento plán odmítli. Dnes zúčastněné strany odmítají Ahtisaariho slova komentovat.

Jedno je však jisté. V roce 2012 představitelé západních států vsadili na Asadův rychlý pád. Tehdejší ministryně zahraničních věcí Spojených států Hillary Clintonová jen pár dnů po Ahtisaariho návštěvě New Yorku označila Asada za válečného zločince. Následující mise bývalého tajemníka OSN Kofiho Annana při mírových jednáních týkajících se urovnání občanské války v Sýrii v Ženevě v červnu 2012 byla neúspěšná, načež Annan na svou funkci rezignoval.

Dnes se Sir John Jenkins, tehdejší šéf oddělení pro Blízký východ na britském ministerstvu zahraničí, jako jediný slovům bývalého finského prezidenta brání. Nicméně nejmenovaný evropský diplomat, který v 2012 působil na Blízkém východě, potvrzuje Ahtisaariho slova přinejmenším v tom, že se západní mocnosti upřely k víře, že Asad padne. To byl dle jeho slov začátek i konec celé strategie západních mocností.

Alarmující skutečností je, že syrský konflikt si již vyžádal přes 220 000 mrtvých. Dalších více než 11 milionů Syřanů přišlo o domov. Jedná se o nejrozsáhlejší uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války. Nelze než nesouhlasit s Ahtisaarim, že dnes platíme za to, co jsme sami způsobili. A měli bychom těm ubohým Syřanům podat pomocnou ruku.

P.S. Všem skeptikům je dobré připomenout, že Matti Ahtisaari po své skvělé kariéře a úspěšných misích v mírových jednáních v Namíbii, Indonésii, Kosovu a Iráku, za které dostal Nobelovu cenu míru, si opravdu nemá proč vymýšlet.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Případ v benešovské nemocnici

19:02 Bohdan Babinec: Případ v benešovské nemocnici

Dnes jsme byli svědky rozhodnutí NSZ pana Zemana v otázce trestního stíhání ohledně Čapího hnízda Je…