Platforma Svobodu médiím!: Hrozí Střední Evropě konec demokracie?

23.04.2016 11:00

Účastníci konference diskutovali o krizi demokracie zemí Visegrádu a o možnostech jejího řešení.

Platforma Svobodu médiím!: Hrozí Střední Evropě konec demokracie?
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČT 24, ilustrační foto

Platforma Svobodu médiím! ve spolupráci s New York University, Syndikátem novinářů ČR, Radou pro mezinárodní vztahy a Energeia, o.p.s. uspořádala panelovou diskusi na téma „Střední Evropa. Konec snu o demokracii?“ Akce se uskutečnila v prostorách New York University na Malém náměstí v Praze. Vystoupili v ní Adam Černý, předseda Syndikátů novinářů ČR, Štefan Hríb, vydavatel a šéfredaktor slovenského časopisu Týždeň, Aleksander Kaczorowski, polský novinář, šéfredaktor Aspen Review Central Europe, Jiří Pehe, český politolog a komentátor, Kálmán Petőcz, diplomat a pedagog a Tomáš Richter, podnikatel a zakladatel Nadace pro podporu nezávislých médií.

Smyslem debaty bylo analyzovat rizika současného směřování středoevropského prostoru a možnosti občanské společnosti toto směřování ovlivnit. Zvláštní pozornost věnovali diskutující roli médií.

Jiří Pehe otevřel otázku, v čem se liší krize ve Střední Evropě od podobných problémů na Západě. Podle něj liberální demokracie - jak ji známe ve vyspělých zemích - ve středoevropském prostoru v podstatě nevznikla. To se promítlo zejména do utváření občanské společnosti a i do kvality politických stran. „Privatizace obrovské části hospodářství vedla ke vzniku finančních a podnikatelských skupin, které si nakonec strany zprivatizovaly. Vznikla tak klientelistická síť sloužící úzkým ekonomickým zájmům.“

Aleksander Kaczorowski popsal situaci v zemích Visegrádu jako vzpouru evropských periferií. Nová polská vláda podle něj usiluje o přepsání historie posledních 25 let pod heslem: chceme lepší, národně konzervativní režim, protože minulé vlády byly v podstatě postkomunistické.  Podle Kaczorowského změny prosazované touto vládou ohrožují samotné ústavní principy. Mají obrovskou dynamiku, v níž zásadní roli hraje katolická církev.

S optimističtějším pohledem se do debaty zapojil Štefan Hríb, který upozornil, že v posledních volbách na Slovensku prohrála strana Roberta Fica SMER navzdory tomu, že volební kampaň postavila převážně na vyvolávání strachu z migrační krize. Pokud někdo na Ficově kampani vydělal, tak to byla krajně pravicová Ĺudová strana Naše Slovensko Mariána Kotleby. Podle Hríba se však na Slovensku ukazuje, že podstatné části veřejnosti nejde o vzpouru proti Evropské unii, ale o odmítnutí nefunkčního systému, v němž oligarchové ovládají zásadní ekonomické i politické dění v zemi.

Kálmán Petőcz tvrdil, že v zemích Střední Evropy došlo k přílišnému „uspokojení z demokracie.“  Politici podle něj rezignovali na posilování obranných mechanismů demokracie, zejména na podporu vzdělávacích institucí, posilování historické paměti a na výchovu k demokratickému občanství.  

Někteří účastníci debaty upozornili i na konkrétní iniciativy: Adam Černý připomněl úsilí Platformy Svobodu médiím! prosadit změny zákonů, které posílí nezávislost veřejnoprávních médií na politických stranách. Tomáš Richter informoval o iniciativě skupiny podnikatelů, kteří vytvořili nadační fond, jenž bude formou jednotlivých grantů podporovat nezávislá média v České republice.

V závěru konference se do diskuse zapojil i bývalý předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg s připomenutím, že demokracie a svoboda nikdy není zaručená a samozřejmá a je naprosto normální, že za svobodu musíme bojovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.