Plukovnice Jana Růžičková: Jak je na tom „bosá“ armáda

27.09.2011 16:13

Dovoluji si reagovat na článek redaktora Petra Blahuše uveřejněný v úterý 27. září v Parlamentních listech pod názvem „Vojáci v krizi. Výstroj shání za své …“

Plukovnice Jana Růžičková: Jak je na tom „bosá“ armáda
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milovice si připomněly odchod sovětských vojáků

Autorovo přirovnání české armády k bosé armádě v kombinaci s protivníkem v Afghánistánu považuji za politováníhodné a pouze za jeho snahu vzbudit zájem veřejnosti. Nejenže vojáky zesměšňuje , ale rozhodně jim touto pseudokritikou ani trochu nepomůže.

I další tvrzení autora o „vysokých důstojnících a úřednících", kteří si nakupují výstrojní součástky pro své rodiny, nejsou pravdivá a vyplývají v tom lepším případě z autorovy neznalosti a v tom horším ze záměrné mystifikace čtenářů. Přijatá regulační opatření na výdej výstroje totiž platí pro všechny vojáky bez rozdílu hodnosti včetně generálů. Nikdo si nemůže jednu komoditu nakupovat v neomezeném počtu. Jsou stanoveny limity pro nákup a používání jednotlivých součástek výstroje. Na nákup nové součástky stejného typu má každý nárok až po stanovené době používání a to je v databázi sledováno a kontrolováno.

Nepopírám skutečnost, že se AČR potýká v současnosti s nedostatky v oblasti vystrojování. Tyto problémy jsou však důsledky rozhodnutí bývalého vedení resortu MO, kdy z důvodu přijetí restriktivních opatření v resortu Ministerstva obrany byl na počátku loňského roku snížen objem finančních prostředků vyčleněných na nákup výstroje. Tím vznikl dluh, který se bude jen pozvolna vyrovnávat.

V tomto roce vedení resortu MO a AČR přijímá takové systémové kroky a opatření, které povedou ke zlepšení stávajícího neuspokojivého stavu. V prvé řadě bylo na nákup výstroje letos vyčleněno více jak 400 milionů Kč. V současné době probíhají nákupy výstrojních součástek všeho druhu tak, aby byly uspokojeny požadavky vojáků na jejich obměnu a doplnění. Prioritně jsou pak vybavovaní vojáci, kteří vyjíždějí do zahraničních operací. Rovněž se pracuje na kvalitativních změnách výstroje s ohledem na zkušenosti z používání zejména v zahraničních operacích. Bohužel však neumíme den ze dne dělat zázraky! Vzhledem k rozpočtovým omezením, k „pružnosti akvizičního systému" a platným zákonným normám tento proces neprobíhá tak rychle, jak bychom si představovali a potřebovali.

plukovnice Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

Více:
Vojáci v krizi. Výstroj shání za své. Nadávají "tlustému papalášovi" Vondrovi


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo obrany

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

16:59 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň o…