Přemysl Čech: Desková šaráda

11.05.2015 7:32 | Zprávy
autor: PV

Když skončila druhá světová válka, chtěli na ní lidé co nejrychleji zapomenout. Její útrapy byly ještě příliš čerstvé a příliš bolely.

Přemysl Čech: Desková šaráda
Foto: pixabay.com
Popisek: Válka, ilustrační foto

Dnes – 70 let poté – se ukazuje, že je dobré připomínat si, co se tehdy dělo. Připomínat si naše hrdinství ale i selhání, vzpomenout na osudy lidí i míst, kterými válka prošla. Některé události totiž o nás vypovídají i mnoho let po válce.

Západočeská Sušice se osvobození dočkala 6. května 1945. Půl hodiny po poledni vjíždí na náměstí první tank 4. pancéřové divize US Army. Německé oddíly kapitulují, k ozbrojenému střetu nedojde a město může po letech nesvobody opět volně vydechnout.

A sušičtí se rozhodnou poděkovat svým osvoboditelům a odhalit pamětní desku s jednoduchým textem: „Na paměť osvobození města 4. pancéřovou divizí 3. americké armády dne 6. května 1945. Město Sušice.“

Pod českou větou je ta samá v angličtině, deska je se vší parádou odhalena 4. července 1946. V tu chvíli nikdo netuší, že desku čeká neuvěřitelná kalvárie, která skončí po dlouhých skoro čtyřiačtyřiceti letech. 

Deska totiž začíná po roce 1948 vadit. Komunistický režim připouští osvobození Československa pouze sovětskou armádou, a tak deska oslavující americké imperialisty musí pryč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Bc. Hana Ančincová byl položen dotaz

Rodičovský příspěvek

Valorizace je skutečně na místě, škoda, že jste o ní víc neusilovali za vaší vlády. Co ale moc nechápu, i když je fakt, že rodiče často počítají každou korunu, jak jste dospěli k tomu, že navýšení na 400 tisíc je málo, ale 420 tisíc je dost? Vždyť když těch 20 tisíc rozpočítáte na 3 roky, tak to vyj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Sudetský landsmanšaft je v Evropě rizikem

15:21 Vladimír Pelc: Sudetský landsmanšaft je v Evropě rizikem

Nad aktuální politickou situací po provokačním sjezdu sudetoněmeckého landsmanšaftu v Brně se zamýšl…