Přemysl Votava: Církev měla i tři papeže

13.11.2020 18:08 | Zprávy

Bylo to, či stále je, dokonalé volební drama, které svět ještě nepoznal. Je zároveň i poučením. Přes média jsme utvrzováni v tom, že USA má tu nejmocnější demokracii, ekonomiku i armádu. Amerika určuje také pravidla či hodnotí stupeň demokracie pro ty ostatní, vč. voleb. Někomu se zatleská, jinde je zvednutý prst, někomu je volba zcela odmítnuta.

Přemysl Votava: Církev měla i tři papeže
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

Proto jsme plni očekávání sledovali průběh voleb v USA. To listopadové úterý jsme někteří z nás ani nespali. Užívali jsme si to napětí, kdo z kandidátů, převezme klíče od Bílého domu.

Od samého počátku se počty hlasů přelévaly z jednoho prezidentského kandidáta na toho druhého. Barvy států USA se staly symbolem úspěchu. Sčítalo se ve dne i v noci. Sčítalo se celé dny, dokonce už i týdny, se sčítáním stále není konec.. Bojovalo se o každý hlas, o každou korespondenční obálku. Zcela vyčerpaní sčítací komisaři vyhlíželi s obavou na každého pošťáka, který jim přinese nové a nové obálky a s nimi i další možnou změnu ve volebním klání. A tak se stalo, že i kandidáti se v těch číslech nedokázali orientovat.

Oba kandidáti se v průběhu sčítání již cítili jako vítězi. Prezidentské štáby už málem chystaly vyhlášení vítěze. Děti z církevní školy byly nastoupené s praporky, vlajky byly vztyčeny, koberce natažené, manželky spěchaly od kadeřníků. Zmatení politici ze zahraničí posílali první gratulace. Přicházely pozvánky na návštěvu té či oné země. Mnozí z gratulantů byli tou volbou tak zmateni, že radši pogratulovali oběma kandidátům, držíce se přísloví „gratulací neurazíš“. Omluvou je jim, že to, co platilo u dopolední kávy, již neplatilo u odpoledního čaje. S každou novou zásilkou korespondenčních hlasů totiž přicházely nové změny na barevné mapě USA. Po dvou týdnech sčítání už nikdo nevěděl, kdo vlastně je vítězem, kdo je poraženým a kdo ty prezidentský volby vlastně vyhrál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…