Přemysl Votava: Dr. Edvard Beneš

21.05.2020 7:34

Jeho pomník, který stojí na Loretánském náměstí před Ministerstvem zahraničních věcí, zatím odolává snahám o nový výklad dějin… Kácení pomníků se stává politickým programem pro „nové vykladače“ dějin, jejich snahy o nápravu dějin, nejspíše maršálem Koněvem nekončí…

Přemysl Votava: Dr. Edvard Beneš
Foto: Přemysl Votava
Popisek: Rodný dům politika, diplomata, druhého československého prezidenta v letech 1935–1948, Edvarda Beneše v Kožlanech na severním Plzeňsku

A tak ve stínu květnových událostí si připomínáme 28. květen 1884, kdy se narodil druhý československý prezident dr. Edvard Beneš. Dr. Edvard Beneš stál u vzniku Československa v říjnu 1918. Byl také úzce spjat s Československou stranou národně socialistickou. Byl jejím místopředsedou. 

Před 75 lety si užívala naše republika první dny svobody, dny radosti z vítězného návratu našich zahraničních vojáků, návratu vězňů z koncentračních táborů, nacistických žalářů, … Ne všude a ne vždy, to byly slzy štěstí, statisíce spoluobčanů se domů nevrátilo.

16. května 1945 se vrátil do Prahy z exilu také představitel našeho odboje prezident Dr.Edvard Beneš. Jeho květnová cesta vlakem vedla napříč celou republikou až do Prahy, miliony lidí si tehdy přivstalo a vítalo svého prezidenta, který se vracel domů jako vítěz. Ještě před několika lety byl vždy součástí květnových oslav filmový dokument o návratu prezidenta. Film nejlépe dokumentoval atmosféru květnových dnů.  Letošní režie oslav byla vedena již v jiném duchu. Veřejnosti byli představení „noví“ hrdinové.  

I dnes je nutno připomenout, že Dr. E.Beneš stál u zrodu ČSR v roce 1918. Stal se jak předsedou vlády, tak byl i dlouholetým ministrem zahraničí ČSR. Po abdikaci prezidenta T.G. Masaryka, byl druhým československým prezidentem. Stal se výrazným odpůrcem nastupujícího německého fašismu, v říjnu 1938 po mnichovském diktátu a nátlaku Anglie a Francie  odcházel podruhé do exilu. Československo bylo obětováno,  mír přesto zachráněn nebyl…. Jeho předpověď se vyplnila.   

Dr.Edvard Beneš se stal po vypuknutí války v září 1939 představitelem československého domácího i zahraničního odboje. Úsilí Dr. Edvarda Beneše o obnovu Československa vyvrcholilo v porážkou nacismu květnu 1945.  Svět se během války výrazně změnil.  Dr.Edvard Beneš jako jeden z mála evropských představitelů, se vrátil domů jako představitel svého státu, stalo se součástí vítězné koalice. A  to je nutné mnohým domácím a zahraničním politikům připomenout. Na základě postupimské dohody byl proveden odsun německého obyvatelstva, jako důsledek jejich výrazného podílu na rozbití ČSR.

Další poválečný vývoj v Evropě a ve světě byl již ve znamení nového rozdělení světa, na základě Jaltské dohody a výsledků druhé světové války. Tento vývoj již nemohl Dr. E. Beneš ovlivnit. Svět se rozdělil na dvě sféry vlivu.   Dr.Edvard Beneš i přes snahy novodobých tvůrců dějin o jeho vymazání z paměti národa,  má své důstojné místo v české historii. Slova  TGM „ bez Beneše bychom neměli republiku“ něco vypovídají. Dnešní útoky na Dr.E.Beneše jsou především útokem na „jeho dekrety“ a na celistvost a suverenitu tohoto státu. Jsou pokusem změnit výsledky druhé světové války.  Jeho zásluhy o Českou republiku ocenil i Parlament České republiky samostatným zákonem. 

Přemysl Votava
Mpř. Národní socialisté

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peter Juza: Koniec a nový začiatok

21:24 Peter Juza: Koniec a nový začiatok

Pripomeňme si, že v roku 1991 – po niekoľkých rokoch agónie, ktorú „pevne“ riadil M. S. Gorbačov a s…