Průzkum: Malá česká firma stráví ročně 200 hodin úředním papírováním

29.09.2017 16:24

Liberální institut ve spolupráci se slovenským INESS spočítal, kolik stojí byrokracie průměrnou malou českou firmu. Vedle nákladů na založení firmy se autoři zaměřili na všechny známé povinnosti, které má typická malá česká firma během jednoho roku provozu.

Průzkum: Malá česká firma stráví ročně 200 hodin úředním papírováním
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

„Všichni víme, že založit firmu obnáší vysilující papírování,“ říká ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal. Autoři projektu napočítali celkem 32 úkonů, které zaberou dohromady 47 hodin čistého času. Při průměrné mzdě tak spolu s povinnými poplatky stojí založit firmu o čtyřech zaměstnancích kvůli úřadům dodatečných 9220 korun.

„Více než samotné založení firmy nás ale zajímalo, kolik ročně stojí byrokracie nutná k provozu podnikání,“ doplňuje analytik Liberálního institutu Pavel Peterka. Firma se čtyřmi zaměstnanci vyrábějící železná vrata stráví v průměru byrokracií kolem 75 nutných úkonů 200 hodin ročně. To ji stojí 39 tisíc korun. „Do těchto nákladů započítáváme pouze náklady spojené s byrokracií. Stát pochopitelně stojí firmu mnohem víc na povinných odvodech, na dani z příjmu, z přidané hodnoty apod. Těchto 39 tisíc stojí pouhé papírování,“ dodává Peterka.

Index byrokracie byl současně změřen i v dalších zemích Evropy. „Malá slovenská firma je na tom dokonce ještě o něco hůř a musí ročně platit 43 tisíc korun,“ srovnává situaci Dominik Stroukal. „Na druhou stranu jsme na tom hůře než například Bulharsko, kde je roční náklad na provoz malé firmy zhruba poloviční,“ dodává. Další země se k výpočtu indexu zavázaly pro další rok. Bude tak možné srovnat vývoj v čase i napříč zeměmi.

Index byrokracie 2017

Založení firmy

 

 

 

Počet úkonů

32

 

Počet hodin

47

 

Celkový náklad

9220 Kč

Roční provoz

 

 

 

Počet úkonů

75

 

Počet hodin

200

 

Celkový náklad

38984 Kč

Celkem první rok provozu

 

 

 

Počet úkonů

107

 

Počet hodin

247

 

Celkový náklad

48204 Kč

Zdroj: Výpočet Liberálního institutu (2017)

Výsledek výzkumu byl vyhlášen symbolicky 29. září k oslavě narozenin rakouského ekonoma Ludwiga von Misese, jenž v roce 1944 vydal knihu s názvem Byrokracie. Ta vysvětluje chování byrokratů a předvídá postupný nárůst výdajů soukromého sektoru na splnění všech požadavků státu. Knihu v roce 2002 vydal v českém překladu Liberální institut.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Ropné kohouty zůstanou utažené, řidiči sáhnou hluboko do kapsy

12:52 Štěpán Křeček: Ropné kohouty zůstanou utažené, řidiči sáhnou hluboko do kapsy

„Kartel OPEC a jeho spojenci redukují nabídku ropy na světových trzích přibližně o 8 milionů barelů …