Radim Hreha: Hysteričtí aktivističtí historici

27.03.2017 15:47 | Zprávy

Mediální analytik a bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha se zamýšlí nad argumenty dvou odborářských šéfů z Ústavu pro studium totalitních režimů, které jsou namířeny proti spisovatelce Lence Procházkové. Tu navrhl na post členky Rady ÚSTR prezident Miloš Zeman. Oba předsedové se svým dopisem obracejí na Senát a žádají ho o „kritické posouzení předpokladů“ spisovatelky tuto funkci zastávat.

Radim Hreha: Hysteričtí aktivističtí historici
Foto: Archiv R. Hrehy
Popisek: Ing. Radim Hreha

Podle webových stránek Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), tento „od svého vzniku v roce 2008 vědecky zkoumá dvě nesvobodná období našich novodobých dějin: dobu nacistické okupace 1939-45 a dobu komunistické nadvlády 1948-1989, samozřejmě s přesahujícími roky. Zaměřuje se na protidemokratickou činnost bezpečnostních složek státu, ale také analyzuje okolnosti, za kterých může z demokratických podmínek vyrůst autoritativní režim. Vychází z předpokladu, že s lepším poznáním principů, na kterých bylo postaveno ovládání společnosti v minulosti, budeme schopni lépe se bránit současným i budoucím hrozbám omezování lidských práv.“

Bohužel, praxe i v případě ÚSTRu poněkud pokulhává za oficiálními proklamacemi určenými části veřejnosti, která postrádá kritické myšlení. Faktem je že aktivističtí nadšenci v řadách zaměstnanců ÚSTRu mohou v případě nekompetentního vedení, s podporou odborů, podobně jako v případě veřejnoprávních médií, deformovat původní poslání státní, resp. veřejnoprávní instituce. ČTK společně s Českou televizí a Českým rozhlasem zahlcují veřejnost různými jednostrannými informacemi. Ignorují informační zdroje, či názorové skupiny, které pokládají za nevhodné. Aktuálně jsou na black listu tzv. populisté. Svobodu přístupu k informacím tak zachraňují alternativní média.

Odborářští šéfové odmítají prezidentovu kandidátku

ÚSTR však alternativní ústav dosud nemá. Jeho zaměstnanci, sdruženi ne v jedné, nýbrž ve dvou odborových organizacích, zřejmě podporují své odborářské bosse Miroslava Vodrážku a Petra Blažka, kteří jejich jménem, aniž by přiložili zápis z příslušné odborářské schůze, zaslali Senátu PČR otevřený dopis. Dopis se snaží navodit dojem, že většina zaměstnanců ústavu senátory žádá o „kritické posouzení předpokladů“ spisovatelky a občanské aktivistky Lenky Procházkové coby kandidátky na post členky Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, kterou na uvedenou pozici v ústavu, navrhl prezident Miloš Zeman.

Kandidátka Lenka Procházková je podle autorů dopisu „známá svými aktivistickými demonstrativními vystoupeními, při nichž nakládá s hodnocením minulostí velmi ideologicky. Používá propagandistický a demagogický styl, který je možné ilustrovat na několika jejích veřejných prohlášeních o historických událostech.“

Argumenty hraničí se sprostou pomluvou

Většina zmíněných hodnotících úsudků je naprosto trefná v případě propagandistů a manipulátorů veřejnoprávních médií, případně představitelů různých neziskovek. V případě signatářky Charty 77 a na současné poměry unikátně zorientovanou dámu, to však evokuje podezření ze sprosté pomluvy. Ostatně, autoři svými argumenty učinili více, než dokonalý duševní striptýz:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

21:04 Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

Glosa Pavla Foltána k výkonu funkce a erudici ministryně spravedlnosti Evy Decroix.