Radim Valenčík: Durynsko - Bylo lépe? Ne - Lze vládnout lépe!

29.10.2019 21:31

Durynsko, svobodná spolková země bývalé NDR, která měla dlouhou hranici se Západním Německem. Jedno z intelektuálních center Německa, v některých dobách velmi významné. Goethe zde našel zalíbení a žil velkou většinu svého tvůrčího života. Centrum automobilového průmyslu bývalé NDR s početnou a kvalifikovanou pracovní silou. Jak číst očekávaný, ale i tak stejně překvapivý výsledek nedělních voleb?

Radim Valenčík: Durynsko - Bylo lépe? Ne - Lze vládnout lépe!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík
reklama

"Nedělní zemské volby ve východoněmeckém Durynsku podle odhadů veřejnoprávní televize ARD vyhrála Levice s 31 procenty hlasů před protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD), která získala 23,5 procenta. Třetí jsou křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové s 21,8 procenta... Do zemského sněmu směřují také sociální demokraté s 8,2 procenta, Zelení s 5,1 procenta a zřejmě i svobodní demokraté (FDP), kteří se s pěti procenty pohybují přesně na hranici vstupu do parlamentu."

Viz ZDE.

A to vše v době, kdy si u nás i v Německu připomínáme třicetiletou cestu od minulého režimu k současnému. Drtivé vítězství komunistů, velký úspěch nacionalistů, zničující propad všech čtyř německých tradičních stran včetně CDU a SPD. To bude mít důsledky pro celé Německo. Velkou částí německé veřejnosti jsou volby v Durynsku hodnoceny jak určitá naděje. Nejen pro Durynsko, ale pro celé Německo.

Bylo líp? Nebo je to reakce na to, že se "něco pokazilo" později?

Vysvětlení je spíše zde:

"Pro Levici populárního ministerského předsedy Boda Ramelowa, s jehož prací je spokojeno 70 procent obyvatel, by výsledek představoval nejen dosavadní maximum v Durynsku, ale také v jakýchkoli zemských volbách. Bylo by to také poprvé, kdy by tato strana, která vznikla v roce 2007 sloučením postkomunistické PDS a odpadlíků od sociální demokracie, v Durynsku vyhrála."

Podrobně k osobě Boda Ramelowa viz ZDE.

Durynská zkušenost ukazuje, že:

  •     Politická strana může fungovat, že se nemusí stát skupinou osob ovládanou strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, která protěžuje darebáky a likviduje slušné lidi.
  •     Vládnout lze, a to i dlouhodoběji, aniž by ten, kdo vládne, podlehl rozkladným tendencím korupce a nechal se vztahovat do cizích her na domácí a zejména zahraniční půdě.

Zde je nutné připomenout, že i Levice (tedy Linke) na tom celkově také není dobře, podobně jako celá evropská levice (postkomunistická i sociálně demokratický). V nedávných volbách do sousedních dvou spolkových zemí v bývalé NDR propadla. O to více si zaslouží pozornost očekávané nečekané durynské překvapení.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Armáda ČR jako vyžírka

20:01 Vladimír Pelc: Armáda ČR jako vyžírka

Armáda se jeví jako mocenská a politická organizace, která bezdůvodně spotřebovává mimořádně vysoké …