Radko Kubičko: Národní podnik Budvar a národní zájem

03.02.2012 21:05

Rozruch kolem národního podniku Budvar je přinejmenším podezřelý.

Radko Kubičko: Národní podnik Budvar a národní zájem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pivo

Nejen tím, že nám připomněl, že něco takového, jako národní podnik ještě existuje. V dobách plánovaného hospodářství byly podniky jen národní a moc se jim nedařilo. Dnes jsou z nich akciovky nebo už zkrachovaly. A i když některé fungují, národními už nejsou. Přináší to s sebou své.

Národní Budvar v Českých Budějovicích naopak už léta prosperuje a jak se říká, přináší eráru zlatá vejce, má zisk, žádné dluhy, velkou hodnotu registrovaných známek. Jediné, co ho trápí, jsou letité spory o svou tradiční značku s americkým globálním gigantem. Ty se vedou už sto let a z této perspektivy je těžké soudit, zdali se nyní vyvíjejí rychle, či pomalu.

Spíše je zajímavé, že americká firma koupila v poslední době jiný budějovický pivovar a obecně se soudí, že zájem má nikoliv o vaření piva, ale právě o svou přítomnost na jihu Čech, kdyby se náhodou nějak měnil majetkový statut letitého konkurenta. Sloučit ho a zbavit se tak sporů, to je jistě snem každé velké firmy.

Celé generace ministrů zemědělství se totiž snaží převést národní podnik na obchodní společnost. A privatizovat takový podnik, to by bylo jistě terno. Nikdo by to dříve asi nezpochybnil, ale po jistých zkušenostech má privatizace takových výnosných firem velmi špatný zvuk, vzpomeňme na kauzu IPB a České pivo, kdy státu různými obratnými operacemi unikl zisk z celé privatizace třeba stejně lukrativních Plzeňských pivovarů.

Můžeme proto jen s kolegy novináři spekulovat, co se může skrývat za kritickými výroky některých představitelů ministerstva zemědělství na adresu firmy, které ji podle představitelů pivovaru poškozují. Oč se tu vede boj? Zpravidla to bývá o peníze.

Někteří kolegové v tom mají zcela jasno, Hospodářské noviny natvrdo dnes napsaly, že za vším prý stojí vlivní podnikatelé ODS, takzvaní jihočeští kmotři, kteří mají na firmu zálusk. Kdyby totiž privatizována nebyla, tak i polostátní akciovka je pro mnohé politiky, jak se také ukázalo, zlatý důl, se kterým se dá velmi obratně po stranické linii pracovat. Pro příklad zase nemusíme chodit daleko, jen k ČEZ.

Ministr Bendl prý posílá do pivovaru standardní kontrolu proto, že na státní firmu se nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. Tato úzkostlivá starost o čistotu státního podnikání vypadá až komicky, když vzpomeneme spíše jinou zálibu pana Bendla coby středočeského hejtmana, totiž privatizovat, zejména ve zdravotnictví, co to šlo. Daňový poplatník by se měl mít na pozoru. 

Publikováno se svolením vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.