Radomil Bábek: Ani korunu pro české podnikání, vzkázala vláda

01.04.2020 9:20

Ministři vlády se předhánějí v chlubení, co vše už udělali pro živnostníky a firmy. Média to po nich, celkem pochopitelně opakují, a tak je ve společnosti vyvoláván dojem, jako by stát pomáhal podnikatelům a živnostníkům udržet jejich firmy a živnosti nad vodou.

Radomil Bábek: Ani korunu pro české podnikání, vzkázala vláda
Foto: Archiv RB
Popisek: Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů

Podnikatelské odbory říkají nahlas a velmi důrazně: Není to pravda! Vládní politici zastírají pravý stav věcí. Na pomoc firmám a na záchranu živností nejde ani koruna! Všechny peníze, které zatím pouze slibují(!), jdou jen zaměstnancům. A dokonce i to musí doplácet zaměstnavatelé ze svého. Emotivní výzvy premiéra Babiše, aby podnikatelé zachovali pracovní místa a nepropouštěli, nejsou tedy nic jiného než politická reklama určená neinformovaným voličům.

Jaká je skutečnost? Jaká je situace podnikatelů a živnostníků? Katastrofální!

Nejprve firmy. Nemají příjmy, ale zůstaly jim všechny náklady. Nájmy, úvěry, leasingy, objednávky, nasmlouvané služby, od IT servisu po úklid. To vše musí platit. Za všemi těmito náklady je přitom nutné vidět další firmy a lidi, kteří také chtějí svoje peníze, aby přežili krizi. Vláda roztočila spirálu druhotné platební neschopnosti.

Největší zátěží však pro firmy jsou mzdové náklady, tedy peníze, které potřebují na mzdy svých zaměstnanců a – na odvody státu! (Ano, skutečně i v této koronakrizi chce stát od firem bez příjmů odvody za zaměstnance, kteří často ani nepracují.) A jak je to se záchranou pracovních míst? Především, drtivá většina malých a středních podnikatelů nechce své zaměstnance propouštět. Vláda se taky tváří, že nechce propouštět, a přesto nechává většinu mzdových nákladů na zaměstnavateli!

Jediný, jehož zájmy jsou tedy chráněny, je zaměstnanec. Dostane sice méně, ale má jistotu, že nebude bez peněz. Podnikateli zůstávají náklady a velké části mezd, na které ovšem nemá. Pokud tento stav vydrží ještě dva měsíce, vyčerpají firmy své rezervy a budou muset hromadně propouštět. Peníze, které vydala vláda na záchranu pracovních míst tak budou vydány úplně zbytečně.

Živnostníci na tom nejsou lépe. Při pozornější úvaze zjistíme, že na záchranu živností nedostali nic.

Mnozí namítnou, že vláda přiznala živnostníkům nárok na ošetřovačku, stejně, jako mají zaměstnanci. Ošetřovačka samozřejmě nemá s živností nic společného a vláda by se tím neměla chlubit. Měla by o tom cudně mlčet, protože na světlo vyšlo, jak jsou živnostníci diskriminováni. Byla jen napravena jedna velká nespravedlnost.

Dále vláda dočasně přiznala živnostníkům 15 000 Kč měsíčně na pokrytí osobních výdajů. Ani to nemá s jejich živností nic společného. Vláda se jen postarala, a že se nechala nutit(!), o občany, kteří se ne vlastní vinou ocitli v nouzi. Je to stejné, jako když vláda dává peníze na platy zaměstnanců, také tím podporuje občany, ne firmy.

A tak jediným opatřením, o kterém se dá hovořit, jako o podpoře živností, je odpuštění sociálních a zdravotních odvodů. Ovšem i to vláda deklasovala tím, že úlevu omezila jen na minimální sazbu odvodů. Jako by vláda ty živnostníky tak nějak neměla ráda, že?

Shrnuto, na záchranu firem a živností nedává vláda ani korunu.

Občan, masírovaný vládním PR, se ptá: Co vlastně ty firmy a živnostníci chtějí? Tak předně, nic nechtějí, jen nutně potřebují přežít krizi. Potřebují po koronakrizi znovu rozběhnout své podniky. Potřebují alespoň částečně nahradit ztráty, potřebují alespoň částečně pomoci s úhradou nezbytných nákladů, a to v situaci, kterou nezavinili. Firmy bez příjmů a finančně vyčerpané živnosti nebudou mít z čeho se znovu rozběhnout.

Podnikatelé a živnostníci tedy oslovují vládu: Vládo, jestli nechceš, aby českou zemi ovládly jen nadnárodní řetězce a holdingové korporace, tak se vzpamatuj a podpoř české podnikání. V minulých letech jsi dávala obřím korporacím desítky miliard zbytečných investičních pobídek, teď podpoř české malé a střední firmy a živnosti.

Pro české občany to bude mít obrovskou přidanou hodnotu. Zatímco velké firmy, obří holdingy a nadnárodní korporace peníze, které u nás vydělají, vyvezou do zahraničí, malé a střední firmy a živnostníci vše, co vydělají, tady doma utratí a zdaní. Zatímco nadnárodní korporace podporují jiné státy, malé a střední podnikání je motorem české ekonomiky.

Radomil Bábek
předseda výboru Podnikatelských odborů
Článek byl napsaný pro Forum24

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Miliardy do ciziny, drobné obětem povodní

16:49 Ivan David: Miliardy do ciziny, drobné obětem povodní

Politika „austerity“, tedy úspornosti, kterou po většinu svého vládnutí razí německá kancléřka Angel…