Radomil Bábek: Den daňové svobody bude 15. září. Pravda a mýty o tom, jak živíme stát

12.07.2021 11:00 | Komentář

Den daňové svobody bude o tři dny dříve než loni, hlásal novinový titulek 19. června. Češi budou na stát pracovat o pár dnů víc, než v roce 2020, objevilo se v novinách o pár dní později, konkrétně 25. června. Čert aby se v tom vyznal, zvláště, když ani jedno z těchto dat neodpovídá realitě.

Radomil Bábek: Den daňové svobody bude 15. září. Pravda a mýty o tom, jak živíme stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radomil Bábek

Ryze akademický spor ekonomů je veden o to, podle čeho správné datum Dne daňové svobody vypočítat. Jedna část expertů zastává názor, že je nutné porovnat výdaje státu s hrubým domácím produktem, jiní soudí, že ke správnému datu dojdeme, když naopak porovnáme příjmy státu s národním důchodem. Ani si toho experti nevšimli, a úplně se jim v jejich disputacích ztratil konkrétní daňový poplatník, živnostník, podnikatel a jejich zaměstnanec.

Státu totiž neplatíme jen odvody ze mzdy a daň z příjmu, jak se domnívají ekonomičtí experti. Nároky státu jsou mnohonásobně vyšší.

Po zaplacení daně z příjmu a sociálního a zdravotního pojištění (ve skutečnosti to není pojištění, ale daň), nám zůstanou tzv. čisté, tedy zdaněné peníze. A z těch zdaněných peněz začneme státu odvádět další tisícikoruny. Je tady daň z přidané hodnoty, daň spotřební a různé poplatky. A těmi nás stát nekompromisně, byť skrytě, zdaňuje dál.

S našimi již zdaněnými penězi jdeme nakupovat, a ze všeho odvádíme státu DPH, daň z přidané hodnoty. Potraviny, oblečení, knihy, hračky, boty, sportovní potřeby, prostě vše nakupujeme s DPH. Tuto daň sice platíme podnikateli, který nám zboží prodá, on ji však odvede státu, tedy ji přes podnikatele posíláme do státního rozpočtu.

Taky platíme elektřinu, plyn, odvoz odpadků, správu domů či opravy bytů, a to vše pořád s DPH pro stát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…