Radomil Bábek: Drtivá většina živnostníků má strach z digitální smršti

13.05.2022 18:02 | Tisková zpráva

První výsledky průzkumu k digitalizaci státní správy.

Radomil Bábek: Drtivá většina živnostníků má strach z digitální smršti
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek

Asi nikoho nepřekvapí, že živnostníci a podnikatelé hodnotí přínos a dosavadní průběh digitalizace státní správy převážně negativně. Vyplývá to z prvních výsledků ankety, kterou pro Podnikatelské odbory zpracovala společnost Inboox CZ. Z výsledků dále vyplývá, že 80% respondentů chce mít právo podnikat bez počítače, bez smartphonu a bez internetového připojení, a to bez ohledu na to, zda si s informačními technologiemi rozumí či nikoli. 83% respondentů navíc soudí, že používání digitálních nástrojů musí být vždy dobrovolné.

„Živnostníci a podnikatelé se bojí, že digitalizace státní správy jim přinese jen další komplikace a zvýší se tak dohled státu nad občany a podnikateli,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něho výsledky navíc ukázaly, že víc, než polovina respondentů očekává větší administrativní zátěž a zvýšení nákladů na komunikaci se statní správou a na ukládání dokumentů ve firmě, které digitalizace přinese. „To je v přímém rozporu s tím, co si od digitalizace všichni slibujeme. Tedy méně byrokracie, větší komfort, zjednodušení a zlevnění všech služeb,“ doplňuje předseda Podnikatelských odborů.

Podnikatelské odbory podporují kroky, které mají zjednodušit komunikaci mezi státem a živnostníkem/podnikatelem. Znepokojují nás ovšem nejen historické zkušeností s digitalizačními experimenty, ale také informace, že plánovaná digitalizace má sice ulehčit práci státnímu aparátu, ale zároveň přidá řadu povinností podnikatelskému sektoru. „Připravili jsme 6 nepřekročitelných podmínek (ZDE), jejichž splněním digitalizaci státní správy podmiňujeme. Digitalizace státní správy musí probíhat ve prospěch občanů/ podnikatelů, ne proti nim,“ uzavírá Radomil Bábek.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 42394 lidí

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. mají víc než 15 860 členů a jsou druhým největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání. Více informací najdete ZDE.

Společnost Inboox CZ se dlouhodobě zabývá kvantitativními i kvalitativními výzkumy a evaluacemi. Poskytuje komplexní služby, které zahrnují analýzy informací, průzkumy veřejného mínění, engagement surveys, dotazníková šetření, marketingové výzkumy a marketing na internetu. Další informace jsou k dispozici ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Aby svoboda nebyla zbytečná

15:33 Petr Hampl: Aby svoboda nebyla zbytečná

Denní glosy Petra Hampla.