Radomil Bábek: Zůstaly jen prázdné sliby, obrovský státní dluh a rozvrácená společnost

03.08.2021 16:49 | Komentář

První výsledky unikátního průzkumu mezi živnostníky a podnikateli.

Radomil Bábek: Zůstaly jen prázdné sliby, obrovský státní dluh a rozvrácená společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radomil Bábek

Největší problém je raketový nárůst státního dluhu. Myslí si to 81% živnostníků a drobných podnikatelů. Vyplývá to z unikátního průzkumu Stát a podnikání (ZDE), který pro Podnikatelské odbory zpracovala společnost Inboox CZ (ZDE). Současně 74% respondentů negativně hodnotí nespravedlnost vládních opatření v boji proti pandemii a 73% vidí jako největší překážku v podnikání nadměrnou regulaci ze strany státu.

„Živnostníci a podnikatelé si, na rozdíl od běžné populace, zřetelněji uvědomují riziko, že splácet státní dluh bude velmi obtížné a bolestivé. Hrozí tak například to, že předlužený stát bude muset razantně zvyšovat daně, aby pokryl své náklady,“ analyzuje výsledky průzkumu Mgr. Ladislav Buček, sociolog ze společnosti Inboox CZ. Podle něj se navíc zřetelně ukazuje frustrace a pocit nespravedlnosti, protože právě OSVČ a drobní podnikatelé byli v době pandemické krize nejvíce postiženou skupinou. Na rozdíl od 2/3 společnosti totiž během pandemie zchudli. Jako příčinu přitom nevidí pandemii jako takovou (jako v případě, že by dopadla na všechny stejně), ale právě zákazy a omezení v podnikání, která z nich učinila oběti v prospěch jiných skupin obyvatelstva.

Důsledky pandemie rezonují ve společnosti již druhý rok. Přesto dosud nebyl realizován žádný reprezentativní průzkum mezi nejpostiženějším segmentem ekonomiky – mezi OSVČ a drobnými podnikateli. Podnikatelské odbory proto se společností Inboox CZ, s.r.o. realizovaly na přelomu června a července 2021 rozsáhlé dotazníkové šetření na téma „Stát a podnikání“ (tady by měl být odkaz na první výsledky - web). Dotazníkové šetření bylo poprvé cíleně zaměřeno na OSVČ a drobné podnikatele a výběrový soubor je reprezentativní vůči krajskému rozložení podnikání a zastoupení podnikatelských subjektů podle velikosti.

Anketa

Je dobře, že se na kulturu a sport dostane jen omezené množství neočkovaných a dále již jen očkovaní?

hlasovalo: 8303 lidí

„Živnostníci a drobní podnikatelé logicky cítí nespravedlnost. Jim stát zakázal pracovat. Jim stát bez milosti zavřel obchody, krámky a provozovny a na místo plné kompenzace nabídl v lepším případě jen almužnu,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Velkých korporací se podle něho opatření téměř nedotkla, státní zaměstnanci na homeofice dostávali plné platy a důchody se plně valorizovaly. „Z průzkumu jednoznačně vyplývá, že stát v pandemické krizi selhal. Stovky miliard, které měly pomoci nejvíce postiženému segmentům ekonomiky – tedy malým podnikatelům - se rozplynuly jako pára nad hrncem. Zůstaly jen prázdné sliby, obrovský státní dluh, rozvrácená společnost, naštvanost a pocit bezmoci,“ uzavírá Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. (ZDE) mají víc než 15 000 členů a jsou druhým největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání (ZDE).

Společnost Inboox CZ se dlouhodobě zabývá kvantitativními i kvalitativními výzkumy a evaluacemi. Poskytuje komplexní služby, které zahrnují analýzy informací, průzkumy veřejného mínění, engagement surveys, dotazníková šetření, marketingové výzkumy a marketing na internetu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Těžký život hradních pánů

19:53 Miroslav Josef Bezecný: Těžký život hradních pánů

Málo kdo ví, že první dělničtí prezidenti v Československu nedostávali žádné peníze. Byly jim hrazen…