Změna času a podzimní počasí způsobují ztíženou viditelnost na silnicích. Policie hlásí zvýšený počet střetů aut s chodci. Ochranu zranitelných účastníků silničního provozu, zvláště dětí, požaduje také Evropská unie. Ministerstvo dopravy se na důležitost reflexních prvků snaží upozornit formou kampaně a nabízí reflexní vesty do mateřských škol. Jde ale pouze o doporučení a je tedy na vedení škol a školek, zda se podle něho budou řídit, či nikoliv. Nařízení o povinném používání reflexní ochrany u dětí v České republice dosud neexistuje.
„Větší bezpečnosti dětí napomáhá například policie, která střeží přechody na silnicích. Ani policisté ale nemohou uhlídat vše. Pohyb dětí lze mnohdy jen stěží předpokládat a podzimní počasí tomu nepřidá. Tma, mlha, smog, to jsou komplikace, se kterými se na podzim řidiči musejí potýkat. Včas reagovat na pohyb na silnici je za takových podmínek obtížné. Reflexní prvky jsou v takovém případě velmi dobrým pomocníkem a zachraňují životy,“ říká Michal Růžička z projektu Reflexní děti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz