Richard Seemann: Bundeswehr odejde z Afghánistánu

16.4.2021 9:27 odp.

Spolková ministryně obrany AKK Annegret Kramp-Karenbauerová oznámila, že Bundeswehr odejde v září z Afghánistánu. Stane se tak na základě oznámení amerického prezidenta, že tak učiní jednotky USA do 11. září, dvacátého výročí teroristického útoku na New York a Washington.

Richard Seemann: Bundeswehr odejde z Afghánistánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto

Vždy jsme říkali, že jdeme spolu, prohlásila na veřejnoprávní stanici ARD, při řešení společných naléhavých věcí. Jako je vývoj na ukrajinsko-ruské hranici, nebo při současných jednáních o jaderné dohodě s Íránem. Hlavně však v posledních dvaceti letech v Afghánistánu, kde je nasazeno na 1300 příslušníků Bundeswehru v rámci desetitisícové armády NATO. Jejich cílem bylo uklidnit a stabilizovat zdejší situaci v boji s teroristy a nyní převážně s Talibánem.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16420 lidí

Ten nyní oznámil, že se nebude účastnit jednání o budoucnosti této země v Turecku tento měsíc, dokud zahraniční jednotky neopustí zemi. Nedojde proto k plánovanému summitu, prohlásil její mluvčí. Na základě únorové vzájemné dohody vyjednávačů Talibánu a USA, že k stažení dojde do 14 měsíců, Joe Biden oznámil, že tento proces urychlí a oznámil zářijové stažení všech vojenských složek USA.

Své síly do této doby stáhne i Velká Británie, když tak před tím již učinila Francie. Praha oznámila, že se tohoto stažení také zúčastní. Vše se děje s vůlí ukončit nekonečné boje v Afghánistánu, kterým předcházela již před zásahem NATO neúspěšná britská a sovětská intervence. Přitom americké zpravodajské služby upozornily, že Talibán je přesvědčen, že se stane konečnými vítězem.

Afghánské vládní síly sice ovládají velká města a snaží si udržet řadu venkovských oblastí. Po odchodu jednotek NATO se dostanou zřejmě do kritické situace.

Německý tisk poznamenává, že odchod z Afghánistánu nikterak neznamená, že vztahy vůči USA se oslabují. Naopak , jak se ukazuje, Bidenova administrativa bude nadále trvat na tom, aby Spolková republika přispívala řádně na společnou obranu, přerušila výstavbu plynovodu Nord Stream II s Ruskem a nevyloučí ani nasazení Bundeswehru v jiných světových oblastech podle přání Washingtonu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Andělé a ďáblové

20:17 Milan Knížák: Andělé a ďáblové

Jak již jsem několikrát dal veřejně najevo, byl jsem velmi potěšen výsledkem parlamentních voleb, kt…