Richard Seemann: Česko ve středu zájmu sousedů

23. 1. 2021 7:34

V české Poslanecké sněmovně po boji mezi několika poslanci během debaty o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s covidovou pandémií, komentovala několik minut po tomto incidentu rakouská veřejnoprávní rozhlasová a televizní ORT. Rovněž veřejnoprávní německá ARD nazvala vzniklou situaci jako „divokou rvačku“, kterou televize zaznamenala v přímém přenosu. O incidentu referovala i německá tisková agentura DPA i rakouská APA takže o počínání českých poslanců převzala řada německých, rakouských i švýcarských médií.

Richard Seemann: Česko ve středu zájmu sousedů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Stalo se tak v době, kdy německé sdělovací prostředky nás činí odpovědné za vysoké počty infekcí v regionech hraničících s Českou republikou. V deníku Welt jsou Češi označováni za „nebezpečné sousedy“. „Zastavte turisty z Corony!“ požaduje nejrozšířenější bulvární list Bild a varuje před Čechy, kteří „nekontrolovaně jedou přes hranice“ a nakupují.

Údaje z Institutu Roberta Kocha 19. ledna ukázaly, že převážně venkovské okresy v Sasku na českých hranicích s přibližně 300 infekcemi na 100 000 obyvatel patří mezi regiony s nejvyšší mírou infekce v Německu. Až do nedávné doby mohli všichni Češi libovolně překračovat hranice, například nakupovat, pokud měli negativní test na koronaviry. Sasko to na začátku prosince zastavilo, ale tisíce dojíždějících, kteří pracují v nemocnicích, v sektoru služeb a ve státních továrnách, byly z tohoto opatření vyloučeny.

Není tedy divu, že média a politici, kteří hledají jednoduché odpovědi na pandemii, přidávají jedno a druhé. Čím více Německo bojuje s pandemií, tím více lidí se dívá na temně červeně zbarvené okresy s obzvláště vysokým počtem infekcí v příhraničních regionech s Českou republikou. Nyní schválila spolková vláda nové nařízení, které vyžaduje negativní test od lidí přicházejících z vysoce rizikových oblastí. Vysokým počtem infekcí však trpí i okresy, které nejsou na hranici. Durynský okres Hildburghausen měl 19. ledna nejvyšší míru infekce v Německu. Je to 220 km západně od saského hlavního města Drážďan a 100 km od českých hranic. Sasko je tak jednou z nejvíce postižených částí Německa.

S určitostí proto nelze říci, že čeští dojíždějící jsou zodpovědní za vysokou míru infekce v Sasku konstatují demokratické sdělovací prostředky. Naopak poukazují, že zde často pracují jako lékaři, zdravotní sestry a sociální pracovníci a pomáhají tak situaci v Německu zvládnout. Není náhodou, že regiony, ve kterých se AfD těší obzvláště silné podpoře, jsou virem postiženy nejvíce, zatímco město Lipsko, kde si AfD vede poměrně špatně, má míru infekce zhruba třetinu celostátního průměru. , poukazuje Klaus Neumann z hamburské Nadace na podporu výzkumu a kultury . Pravicoví populisté ukazují přitom prstem na Českou republiku v rámci své proticizinecké politiky a to navíc v době, kdy bylo oznámeno, že v Německu zemřelo již 50 tisíc lidí na korona vir.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: 8. březen

18:02 Přemysl Votava: 8. březen

Není to obyčejný všední den. Není to jen svátek MDŽ. Nejsou to jen květiny ženám, jsou to i slzy bol…