Richard Seemann: Druhý boj o Reichstag

31.08.2020 16:26 | Zprávy

Když před sedmdesáti pěti lety byl dobyt za cenu tisíce životů Reichstag jako symbol nacistické moci a znovuvybudován jako Spolkový sněm, vrcholný orgán demokratického jednotného Německa, nikdo si nepředstavoval, že bude muset být znovu hájen před hnědým morem. Sobotní události, kdy se pokusili do něho vniknout pravicoví extremisté a vztyčili zde říšskou vlajku, rozhořčeně odsoudili nejvyšší představitelé Německa.

Richard Seemann: Druhý boj o Reichstag
Foto: Repro Twitter @Bini_Guttmann
Popisek: Demonstrace proti koronavirovým opatřením v Berlíně

Sociálně demokratický spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier ostře odsoudil útoky na Spolkový sněm a prohlásil, že „Říšské vlajky před německým parlamentem jsou nesnesitelným útokem na srdce naší demokracie. To nikdy nepřijmeme.“ Rovněž křesťansko-demokratický předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble uvedl, že po těchto scénách by měl poslední člověk pochopit, že existují také limity, kdy nikdo se nemůže vyhnout odpovědnosti za to, že nechá extremisty instrumentovat své protesty. “ Jsem rozhořčená nad tím co se stalo“ prohlásila šéfka křesťansko-demokratické strany Annegret Krampová-Karrenbauerová, že byla zneužita protikoronová demonstrace pro nacistickou propagandu. Sociálně demokratický vicekancléř Olaf Scholz na Twitteru napsal, že nacistické symboly, říšští občané a císařské vlajky neměli mít před německým sněmem žádné místo. Demokratičtí politici se proti této akci rozhořčeně vyslovili, protože budova Bundestagu podle jejich mínění je symbolickým centrem německé liberální demokracie a žádají svolání mimořádného zasedání Spolkového sněmu, který se bude zabývat těmito událostmi.

Sdělovací prostředky poukazují, že k těmto událostem došlo, protože zcela selhaly demokratické instituce. Ještě dva dny před těmito událostmi ubezpečoval Úřad pro ochranu ústavy, že ze strany pravicových extremistů nehrozí žádné nebezpečí, že by demonstrace odpůrců proti opatření související s koronovou pandemii byla zneužita. Zřejmě to bylo i příčinou, proč soud zrušil její zákaz ze strany berlínského senátu a uvěřil slibu, že demonstrující dodrží příslušné hygienické předpisy. K tomu odpovídali pak opatření berlínské policie, která zmobilizovala sice tři tisíce svých příslušníků, ale nepočítala s útokem na parlament. Ten sice obklopila zábranami, ale v okamžiku útoku hájili vstup do jeho prostor jen tři její příslušníci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…