Z něho vyplývá, že kdyby všichni Němci mohli volit Bodoa Ramelowa, tak by se nestal prvním postkomunistickým zemským ministerským předsedou ve Spolkové republice. Většina je stále přesvědčena, že strana Levice svou NDR minulost stále nezpracovala.
Podle nedělního DeutschlandTrendu 59 % respondentů je toho názoru, že příslušníci strany Levice se s komunistickým přesvědčením nerozešli. Jen 40 % je přesvědčeno, že přišel konečně čas, aby i Levice měla ministerského předsedu. Přitom téměř dvě třetiny v tom nevidí vážné ohrožení demokracie a jen jedna třetina je opačného názoru.
Skepce vůči straně Levice je v obou částech Německa podstatně rozdílná. U východních Němců je každý druhý přesvědčen, že by bylo dobré, kdyby Levice spoluvládla na celostátní úrovni. Pouze každý třetí západní by souhlasil s tímto řešením.
Hlavní německá rozhlasová stanice Deutschlandfunk je však toho mínění, že jeho volba není ostudou pro znovu sjednocené Německo. Naopak dává šanci, aby 25 let po pádu berlínské zdi postupně nastala normalizace s bývalými postkomunisty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.