Richard Seemann: Kurz předložil protiteroristický balíček

13.11.2020 21:39

Devět dní po teroristickém útoku v centru Vídně - který si vyžádal pět obětí a dvě desítky zraněných - zůstává nezodpovězeno, jak se vlastně dvacetiletý pachatel dostal s útočnou puškou do centra města. Závisí to například na tom, zda islámský terorista, který byl později zastřelen, měl komplice nebo jednal sám? Vídeňská policie ani ministerstvo vnitra dosud nemá k tomu žádné pádné důkazy.

Richard Seemann: Kurz předložil protiteroristický balíček
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz
reklama

Zůstává stále ústřední otázkou, jak pronikl do centra města, protože bylo vyloučeno, že k tomu mohl použít metro. Vyšetřovatelé se rovněž domnívají, že veřejnou dopravu, která je pod kamerovým sledováním, pravděpodobně nevyužil. Zbývá tedy taxislužba, protože policie nepředpokládá, že by s dlouhou zbraní chodil po ulicích plných lidí pěšky nebo v plném provozu jel na kole, které navíc nebylo nalezeno. Sice policie má k dispozici video, na kterém muž sedící v autě drží mezi nohama obdobnou zbraň. Není však jasné, zda toto vůbec souvisí s útokem a není ani jasné, zda bylo natočeno ve Vídni nebo vůbec v Rakousku. Ministerstvo vnitra v této souvislosti zatím neposkytlo informace o videu uvedeném ruskou televizní stanici RT, jehož kazetu údajně vyšetřovatelé zapomněli na jednom z míst incidentu. Vyšetřování intenzivně pokračuje a ve čtvrtek bude představena speciální vyšetřovací komise pro teroristický útok v centru Vídně, která by měla vyjasnit, zda došlo k selhání státních orgánů. Spolkový ministr vnitra Karl Nehammer předem vyloučil svou rezignaci v důsledku politické odpovědnosti na základě informací prestižního zpravodajského časopisu „Profil“. Ten pojednával o možných souvislostech mezi atentátníkem a Úřadem na ochranou ústavy. Podle aktuálního vydání zůstaly jeho otázky na ministerstvo vnitra nezodpovězené.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 12910 lidí

Zatím ve středu na mimořádné tiskové konferenci ve Vídni po islamisticky motivovaném teroristickém útoku ve Vídni spolková vláda představila nový protiteroristický balíček obsahující komplexní opatření. Zejména elektronické sledování možných podezřelých osob a jejich ubytování, které bude v kompetenci zvláštního nově vytvořeného protiteroristického státního zastupitelství. V jeho kompetenci bude možnost odnětí rakouského občanství po odsouzení za terorismus nebo odnětí řidičského průkazu. Zpřísněny budou zákony o zbraních včetně doživotního držení v detenčních ústavech v případě terorismu.

Existují také plány přidat k trestným činům účinný boj proti nábožensky motivovanému extremismu tzv. politickému islámu. V této souvislosti má být také umožněno snadněji uzavírat extrémistická sdružení a kultovní místa islámu v případě teroristické propagandy. Spolková vláda chce rozšířením zákona o šíření extremistických myšlenek odebrat státní a finanční výhody muslimským spolkům.

Vicekancléř za Zelené Werner Kogler zdůraznil, že balíček odkazuje na „všechny druhy teroru“ - včetně neonacistů. Současně oznámil sestavení zvláštní komise pro zjištění správních a vyšetřovacích chyb před teroristickým útokem ve Vídni. Vražedný útok totiž ukázal, že po uvěznění pachatelů hrozí společnosti obrovské nebezpečí. Proto se plánuje zadržet zločince usvědčené z terorismu, i když si odpykají trest odnětí svobody, dokud nedojde k deradikalizaci - podobně jako v případě duševně nenormálních porušovatelů zákona. Tímto způsobem lze minimalizovat riziko ohrožení a lépe sledovat deradikalizaci. U odsouzených obecně se zvažuje elektronický sledovací náramek. Jedná se sice o zásadní zásah do občanských svobod, ale je to nezbytný krok k minimalizaci rizika hrozeb, dodal k tomuto oznámení kancléř S. Kurz.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

21:04 Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

Po čtyřletém intermezzu prezidenta republikánů, přichází dnes v šest hodin středoevropského času do …