Richard Seemann: Kurzova protivirová opatření schválena

03.11.2020 7:38

Zavádění nových opatření proti Covid-19 v Rakousku nestojí nic v cestě. Podle lidoveckého předsedy Národní rady Wolfganga Sobotky dal hlavní výbor v neděli večer zelenou těm předpisům, které potřebují souhlas parlamentu.

Richard Seemann: Kurzova protivirová opatření schválena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Vládní tyrkysově - zelenou koalice podpořili opoziční sociální demokraté, ačkoliv šéfka strany Pamela Rendi-Wagnerová vládu ostře kritizovala. Liberální NEOS Kurzův balíček odmítl zejména kvůli nočním omezením odchodu, populističtí Svobodní se postavili proti většině opatření. Parlamentní souhlas znamená, že opatření vstupují v platnost od úterý.

Na pozdní večerní tiskové konferenci, hovořil Sobotka o obtížné, ale věcné  ostré diskusi v hlavním výboru. Zelený ministr zdravotnictví Rudolf Anschober zde vysvětlil nezbytnost, přiměřenost a správnost opatření. Předseda národní rady na podporu svých argumentů  citoval německou spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, která označila opatření v boji proti pandemii za demokratické zavedení přechodných omezení ústavních práv.  Zastavení explodující pandemie může uspět, pouze pokud se zapojí všichni Rakušané. Samotné rozhodnutí nestačí, opatření musí být také uskutečňováno a apeloval na obyvatelstvo, aby je  podpořilo.

Opozice  poté znovu  zopakovala svou kritiku vlády, že ztratila kontrolu nad procesem infekce a je zodpovědná za obtížnou situaci, které nyní čelíme, prohlásila Rendi-Wagnerová. Obrovský náskok, který jsme měli na jaře, mohl být zachován, v létě se  však ztratil, protože vláda  jednala pozdě. Přesto nařízení obsahuje mnoho opatření, která považuje za pozitivní.  Postrádá však věcná zdůvodnění omezení, které si vyžaduje více důkazů a větší transparentnost údajů. Nicméně s tímto balíčkem vysloví souhlas, protože nedělat nic by bylo špatné a proto sociální demokracie přijímá svou odpovědnost a nařízení  umožní vládě schválit.

Šéfka liberální NEOS Beate Meinl-Reisingerová  označila situaci v Rakousku jako vážnou, přičemž  je  důležité, aby každé omezení bylo oprávněné, založené na důkazech a přiměřené.

NEOS by podpořil převážnou většinu navrhovaných opatření, včetně zavírání restaurací. Avšak považují  zákaz pohybu od 20:00 do 6:00 za nepřiměřený, zavádějící a vedoucí   k mnoha policejním kontrolám a pokutám. V tomto bodě se nemůžeme shodnout, a kromě toho se NEOS zasazuje o zachování otevřených muzeí a zoologických zahrad.

Předseda klubu Svobodných Herbert Kickl popsal vyhlášená vládní opatření jako dalekosáhlý zásah do základních práv a svobod.  Vláda ani nepředstírá, že je připravena přijmout jakýkoli návrh bez příčinné souvislosti založené na faktech mezi jednotlivými opatřeními a snižováním infekce s pobytem v nemocnici. „Všechno zůstává čistou ideologií a propagandou“ řekl Kickl.

Mezi tím se sociální partneři  v neděli s lidoveckou ministryní práce  Christine Aschbacherovou dohodli na nových pravidlech pro zkrácení pracovní doby. Společnosti, kterých se  uzavření týká by měly být schopny zkrátit pracovní dobu až na nulu, přičemž zaměstnanci by od státu dostávali až 90 procent svých mezd a záruku udržení zaměstnání.

Ministryně a sociální partneři - prezidentka komory práce, šéf odborové centrály ÖGB   a prezident obchodní komory -  rychle souhlasili s úpravami předchozích pravidel pracovní doby. Již na jaře vláda  pomocí nástroje krátkodobé práce zajistila 1,3 milionu pracovních míst a  ztracenou pracovní dobu lze využít pro další školení jehož náklady jsou financovány.

Pro nadcházející týdny byly navíc oznámeny organizační pokyny s vědeckou podporou. Na jedné straně by to mělo být o tématu ergonomie na pracovišti v domácí kanceláři, na druhé o pravidlech hry ve společnosti pro její zavedení a mobilní práci.  Obě směrnice budou sloužit jako praktická podpora pro společnost a zaměstnance při zachování jejich míst.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radomil Bábek: Covid, zneužitý k ovládnutí společnosti, je covidfašismus

20:17 Radomil Bábek: Covid, zneužitý k ovládnutí společnosti, je covidfašismus

Ústavní soud řekl, že zavření obchodů bylo nezákonné, Nejvyšší správní soud řekl, že testování zaměs…