Richard Seemann: Merkelová odvolala velikonoční lockdown

25.03.2021 20:07

"Moje chyba", prohlásila spolková kancléřka Angela Merkelová o rozhodnutí, aby proběhly Velikonoce v lockdownu a požádala veřejnost o prominutí. Za rozhodnutí, které bylo překvapivě revidováno, mám plnou odpovědnost, řekla kancléřka, když den předtím bylo po jedenáctihodinovém video jednání s šéfy spolkových zemí vyhlášeno. Stažení odůvodnila příliš mnoha nezodpovězenými otázkami jaké negativní důsledky bude mít implementace oznámeného kroku, který sice byl navržen s nejlepším úmyslem, ale způsobil další nejistotu. Před Bundestagem Merkelová ale rozhodně odmítla požadavek opozice, aby se hlasovalo o důvěře její vládě. Je to podle ní zbytečné, protože má dostatečnou parlamentní podporu a důvěru.

Richard Seemann: Merkelová odvolala velikonoční lockdown
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Projev kancléřky Angely Merkelové k opatřením proti šíření koronaviru, 18. března 2020
reklama

Předseda křesťanské demokratické CDU a šéf vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet obhajoval stažení lockdownu, protože totální velikonoční uzávěra by přerušila dodavatelské řetězce například u potravin a kojenecké výživy. Pro politickou kulturu v Německu je proto dobré, když včas zatáhneme záchrannou brzdu, ale bereme zpět některá negativní opatření. Laschet dodal, že o karanténě na Mallorce bylo rozhodnuto napříč všemi stranami jakož i o úvaze omezení možnosti cestovat na Baleárské ostrovy bez karantény během velikonočních svátků. Z právního hlediska to bude pravděpodobně obtížné, touto otázkou by se měla proto zabývat ministerstva spravedlnosti a vnitra.

Saský křesťansko demokratický premiér Michael Kretschmer vzal Merkelovou pod ochranu, že za to nemusí nést odpovědnost. Toto rozhodnutí učinila společně s 16 předsedy vlád a spolkovou vládou. Vicekancléř Olaf Scholz (SPD) zdůraznil, že velikonoční absolutní klid byl společným rozhodnutím a o tom nyní snad nikdo nemá paměťovou mezeru.

Merkelová by měla položit otázku důvěry, žádal naopak šéf parlamentní skupiny strany Levice Dietmar Bartsch. Potřebujeme důsledný boj proti pandemii a to je možné jen tehdy, pokud má kancléřka důvěru většiny v parlamentu, zdůraznil. Rovněž liberálové z FDP ústy svého předsedy Christiana Lindnera vyzvali Merkelovou, aby požádala o vyslovení důvěry, protože kancléřka si již nemůže být jistá jednomyslnou podporou své koalice. Bylo by proto vhodné, aby Bundestag ověřil schopnost spolkové vlády jednat, řekl.

Kritika vládního usnesení zazněla i z bavorské CSU. Vedoucí regionální skupiny bavorských křesťanských sociálů Alexander Dobrindt požadoval postupné otevření pozitivních perspektiv. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer si kriticky stěžoval nejrozšířenějšímu deníku „Bild“, že by se nemohly konat ani žádné skutečné bohoslužby, ale pouze virtuální.

Předseda vlády Bádenska-Württemberska za Spojenectví 90/Zelení Winfried Kretschmann zase kritizovali skutečnost, že jsou možné další lety na Mallorku, ale žádná dovolená v samotném Německu. Původní plán, že by Zelený čtvrtek a Svatá sobota byly definovány jako pět dnů odpočinku spojené s rozsáhlými omezeními kontaktů, vyvolaly nespokojenost u katolické církve a náboženských společenství.

Dnešní německé sdělovací prostředky široce komentují vzniklou situaci. Poukazují že přece nejde jen o otázku velikonočního „odpočinku", kde se kancléřka omluvila. Jde o řetězec chyb její vlády, který je již příliš dlouhý. Vakcinační kampaň kulhá, testovací strategie nefunguje a stopování kontaktů bylo prakticky zastaveno. V tomto ohledu lockdown je jistě epidemiologicky nutný, ale jde však o koncept z předvčerejšího dne. Merkelové metoda, jak řešit zhoršující se situaci, jako mnoho dalších věcí, už nefunguje. A to má fatální dopad na boj s pandemii Covidu-19, se kterou se právě dnes bude zabývat summit šéfů vlád zemí Evropské unie.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vzdělanost jako třetí fronta

13:49 Petr Hampl: Vzdělanost jako třetí fronta

Možná si pamatujete, jak se na konci 90. let prodávaly samolepky proti počítačovým virům. Zákazník t…