Richard Seemann: Merkelová pozvaná do Bílého domu

12.06.2021 20:21 | Komentář

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová se na pozvání amerického prezidenta Bidena vydá na společné jednání do Washingtonu. Obě země se chtějí po Trumpově éře opět sblížit, ale existují však i sporné otázky.

Richard Seemann: Merkelová pozvaná do Bílého domu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Bílý dům

Kancléřku přijme 15. července v Bílém domě americký prezident Joe Biden. Mluvčí Bílého domu na okraj summitu G7 oznámila, že návštěva kancléřky "posílí úzké dvoustranné vztahy" mezi Německem a USA. Mluvčí vlády v Berlíně jen potvrdil, že Merkelová navštíví Washington na pozvání prezidenta Spojených států. Podle současných plánů by tak byla třetím vysoce postaveným zahraničním hostem od Bidenova zvolení.

Podle Bidenovy mluvčí Jen Psakiové budou tématy setkání v Bílém domě výzvy spojené s koronovou pandemií, změna klimatu a podpora hospodářské prosperity a mezinárodní bezpečnosti "na základě našich společných demokratických hodnot". Podle německého významného listu HADELSBLATT schůzka se bude týkat také sporu mezi Berlínem a Washingtonem ohledně plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Základem pro jednání mezi oběma vrcholovými státníky budou návrhy Berlína na urovnání konfliktu, které obě strany v současné době nadále koordinují. Cesta do Washingtonu bude pravděpodobně jednou z posledních ve funkci kancléřky, protože již oznámila, že po zářijových spolkových volbách odstoupí z funkce a nebude již na ní kandidovat.

Merkelová se nyní v anglickém Cornwallu spolu s Bidenem a dalšími západními státníky účastní summitu G7. Očekává se, že se tam setkají osobně poprvé od nástupu Bidena do prezidentské funkce a oba se budou snažit o nový začátek po napjatých německo-amerických vztazích v éře Donalda Trumpa. Ten ji ve Washingtonu nepodal ani ruku, když opakovaně útočil na Německo i na Merkelovou. Na druhou stranu Biden nenechává nikoho na pochybách, jak důležité jsou pro něj vztahy s Německem. Zastavil stahování amerických vojáků z Německa, které nařídil Trump, a také upustil od dalekosáhlých sankcí proti projektu Nord Stream 2.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Pracovní agentury jsou stejný problém jako exekutoři

7:37 Ivan David: Pracovní agentury jsou stejný problém jako exekutoři

V poslední době se rozhořela debata, kdo kam smí jít kontrolovat podmínky práce řadových zaměstnanců…