Richard Seemann: Německé sdělovací prostředky o Slovensku

03.03.2020 18:02

Německé sdělovací prostředky věnují od Berlína po lichteštejnský Vaduz velkou pozornost výsledkům slovenských parlamentních voleb. Přední list Frankfurter Allgemeine Zeitung komentuje volby slovy, že se má se slovem „historický“ zacházet opatrně, ale určitě skončila čtrnáctiletá vláda Roberta Fica, protože Slováci nejsou již dále ochotni strpět její prorůstání s mafiosními strukturami.

Richard Seemann: Německé sdělovací prostředky o Slovensku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Slovenska na Pražském hradě

Mnichovská Süddeutsche Zeitung k tomu konstatuje, že k moci nyní přichází populista Igor Matovič, který se chce spojit se stranami, které mají strach před migranty a málo respektu před menšinami. Nechce se přitom srovnávat s Polskem a Maďarskem a jeho vláda bude následovat politiku visegradských zemí.

Týdeník Der Spiegel zdůrazňuje, že největším poraženým ve volbách je Robert Fico. Založil Směr, byl předsedou vlády celkem deset let a bydlel vedle luxusního bytu s Marianem Kočnerem. Po vraždě Jána Kuciaka rezignoval, ale stále měl z pozadí vliv na politiku. Nyní musí jít do opozice.

Rakouská ORF ve svém komentáři upozorňuje, že z evropského pohledu strana Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti, která je součástí Evropské lidové strany, vyhrála přesvědčivě volby, jichž výsledkem bude, jak prohlašuje, konečně  definitivní oddělení od mafie. Čtyřiceti šesti letý politik chce sloužit pěti a půl milionu Slovákům a nikoliv  deseti tisícové vrchnosti, konstatuje ORF.

Veřejnoprávní německá ARD charakterizuje Matovičovou stranu jako přátelskou vůči Evropské unii a NATO. Nyní může s třemi ostatními liberálními a konzervativními stranami uzavřít středo pravou koalici, která bude mít většinu devadesáti mandátů ve sto padesáti členném parlamentu. Přitom bude jasně protikorupční, což ji vyneslo k volebnímu vítězství.

ARD v komentáři konstatuje, že Slovensko patří s Českem, Maďarskem a Polskem k Visegradské skupině, která se staví proti rozdělování uprchlíků do evropských zemí. Slovensko pod Matovičem, jak ujistil,  nic nebude v této otázce měnit.

Švýcarské Neuer Zürcher Zeitung zdůrazňuje, že šlo o první parlamentní volby po smrti novináře Jána Kuciaka před dvěma léty. Veřejnoprávní SRF připomíná, že měla velký vliv na současný triumf Matoviče a porážku vládní sociálně demokratické strany Směr. Současně však se neposílila, jak byla obava,  pravicová extrémní Kotlebova strana, která získala pouhých osm  procent  podpory a nepřekročila výsledky, které získala v předcházejících volbách.

V obsáhlém článku lichtenštejnský Volksblatt konstatuje, že na výsledku voleb měla velký vliv vysoká účast voličů. Cituje přitom slova Matoviče, že Slováci se po smrti   Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové probudili a nyní po vítězství jeho strany mohou být klidní.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…