Richard Seemann: Německo říká rozhodné „ne“ hnutí Pegida

08.01.2015 17:27

Německá veřejnost s napětím očekávala, jak na začátku týdne proběhnou demonstrace v souvislosti s protiislamistickým hnutím Pegida. V Drážďanech, které jsou jeho středem, bylo sice dosaženo rekordního počtu 18.000 účastníků, ale v ostatních městech jich bylo jen několik stovek.

Richard Seemann: Německo říká rozhodné „ne“ hnutí Pegida
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.
reklama

Zato však v Kolíně nad Rýnem, Münsteru, Stuttgartu, Berlíně, Hamburku a v Mnichově se shromáždili tisíce na protidemonstracích.

V hlavním bavorském městě bylo očekáváno jen 500, ale nakonec se na mnichovské Operní náměstí dostavilo 25.000 odpůrců pod heslem „Zde je místo pro uprchlíky, které vítáme“.

V Münsteru, Stuttgartu a Hamburku se dostavily další tisíce. Na protest proti Pegidě zhaslo slavnostní osvětlení kolínského dómu a berlínské Braniborské brány a pochody účastníků Pegidy se zde rozpadly.

K výzvě spolkového prezidenta Joachima Gaucka a spolkové kancléřky Angely Merkelové vystoupit s odvahou proti „Vlasteneckému hnutí proti islamizaci západní Evropy“ se připojilo 50 osobností německého politického a hospodářského života.

Rozhodně se proti Pegidě vyslovil emeritní kancléř Gerhard Schröder, který požaduje odpor slušných proti xenofobům.

Nejstarší žijící bývalý kancléř 96letý Helmut Schmidt prohlásil, že je nutně důrazně vyslovit odmítavé stanovisko vůči tomuto hnutí, protože nereprezentuje Německo, které by vylučovalo ze společnosti uprchlíky a žadatele o azyl.

Rovněž křesťanský demokrat, ministr Wolfgang Schäuble, sociálně demokratický ministr Frank-Walter Steinmeier a šéf jeho strany vicekancléř Sigmar Gabriel se připojili k této výzvě.

Prezident Spolkového svazu německého průmyslu Ulrich Grillo zdůraznil, že Německo se neobejde bez přistěhovalců.

S ostrou kritikou Pegidy vystoupily i obě největší křesťanské církve. Kolínský arcibiskup kardinál Rainer Maria Woelki vyzval křesťany, aby odmítli propagandu proti uprchlíkům.

Bývalý prezident Luterského evangelického světového svazu Christian Krause označil za perverzní, když stoupenci Pegidy nesou kříže v německých národních barvách.

Stanovisko zaujali i sportovci, když manažer německého fotbalového mužstva Oliver Bierhoff zdůraznil, že získalo titul mistrů světa jen díky tomu, že má hráče s migrační minulostí.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Český rozhlas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jana Zwyrtek Hamplová: Vážím si rozhodnutí exstarosty, nechápu rozsudek. Je v rozporu se vším

21:04 Jana Zwyrtek Hamplová: Vážím si rozhodnutí exstarosty, nechápu rozsudek. Je v rozporu se vším

Komentář na facebookovém profilu k rezignaci říčanského starosty Kořena.