Richard Seemann: Německo vyhlašuje nulovou toleranci antisemitismu

28.01.2019 20:33

Při příležitosti 74. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim – Auschwitz Rudou armádou, spolková kancléřka Angela Merkelová apelovala na každého jedince, aby netoleroval antisemitismus a rasovou nenávist.

Richard Seemann: Německo vyhlašuje nulovou toleranci antisemitismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky
reklama

Tato událost, která se slaví 27.ledna jako vzpomínkový Den obětí nacionálního socialismu připomíná jaké důsledky pro lidskou společnost to přineslo a proto zavazuje k tomu každého zaujmout nulovou toleranci. Bohužel v této době tato výzva je naléhavá, protože antisemitismus a nenávist vůči Židům se projevuje nejen u zdejšího obyvatelstva, ale také u přivandrovalých muslimů, prohlásila kancléřka. To nakonec donutilo berlínskou vládu, aby v minulém roce ustavila funkci pověřence pro boj proti antisemitismu a připravila spolkový úřad pro jeho nahlašování

K tomu prohlásil prezident ústřední rady Židů v Německu dr.Josef Schuster, že zapomenutí této historie je nebezpečné. S velkým znepokojením už sledujeme, jak pravicové populisté tuto situaci využívají. Chtějí minimalizovat nacistické zločiny a znechuceně napadajíí odpůrce proti nacistům pro své vlastní cíle. Nedostatek historických znalostí a nedostatek empatie s oběťmi šoa vedou k lhostejnosti. Ale lhostejnost k Osvětimi by nikdy neměla existovat, prohlásil dr.Schuster.

Bývalá prezidentka ústřední rady Židů Německa, nynější předsedkyně židovské kultovní obce v Mnichově a Horních Bavorech Charlotte Konblochová upozornila, že v současné době levá politická scéna, pravicoví extremisté jako Alternativa pro Německo AfD spolu s muslimy spojují nenávist proti Židů s Izraelem. Stále chybí všeobecný odpor celé společnosti a politických institucí proti rostoucímu antisemitismu v Evropě a pak obzvláště v Německu.

Na zvyšující se agresivitu v tomto směru upozornil viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Christoph Heubner, že antisemitismem je zahlceno společenské ovzduší. Proti empatiím a toleranci k jejím obětem se vyvolá agresivní nenávist.

Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas upozornil, že je nutno najít nové cesty ve osvětlování nacistických zločinů. Pro dnes narozené je na příklad Pogromová neboli křišťálová noc v roce 1938 tak vzdálená, jako bylo pro něho Bismarckovo narození. Vzdálenost této doby distancuje je od této historie a musí se proto najít nové způsoby jak ji připomínat. Vysvětlení našich dějin musí vycházet ze současných jejich zkušeností a vzít na vědomí čas, který od nich uplynul. Z průzkumu dvě třetiny Němců považuje v současnosti antisemitismus za problém. Více jak šest Němců z deseti jsou přesvědčení, že antisemitismus v posledních pěti letech zaznamenal vzestup. V minulém měsíci Evropská agentura pro lidská práva zveřejnila informaci, že devět evropských Židů z deseti je přesvědčeno, že antisemitismus vzrůstá.

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval proto bojovat proti antisemitismu, což dokazuje starosti a úzkost Evropy o současně zde žijící židovskou komunitu. Vzpomínáme proto 27.ledna šesti milionů židovských žen, mužů a dětí a další obětí zavražděných v době šoa, prohlásil.

Vzpomínka na šoa vyvrcholí ve čtvrtek zasedáním německého Bundestagu kde hlavní projev pronese pražský rodák, přední izraelský historik profesor Saul Friedländer jehož rodiče byli zavražděni v Osvětimi. Na zasedání vystoupí světoznámé Benenewitzovo-kvarteto pojmenované po známém českém houslistovi s našimi umělci, které přednese mimo jiné skladbu českého skladatele židovského původu Erwina Schulhoffa, který zahynul v koncentračním táboře.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Po prudkém propadu přišlo velmi rychlé oživení

11:07 Miroslav Novák: Po prudkém propadu přišlo velmi rychlé oživení

Po prudkém propadu domácího hospodářství ve 2. čtvrtletí přišlo ve 3. čtvrtletí velmi rychlé oživen…