Richard Seemann: Německý prezident Steinmeier na návštěvě Izraele

02.07.2021 21:21 | Komentář

Současná třídenní státní návštěva byla uskutečněna se zpožděním. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier chtěl do Izraele odcestovat už loni - u příležitosti 55. výročí navázání společných diplomatických vztahů. Zasáhla však pandemie. Nyní místopředseda Ústřední rady Židů v Německu Abraham Lehrer považuje cestu Steinmeiera za jasný projev solidarity mezi Izraelem a Německem.

Richard Seemann: Německý prezident Steinmeier na návštěvě Izraele
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Frank Walter Steinmeier

Zpoždění návštěvy se nyní ukazuje, jak zdůrazňuje komentář ARD jako správné načasování. Steinmeier se chce osobně rozloučit s prezidentem Rivlinem, s nímž se často setkával a podle vlastních slov s ním má „obzvlášť intenzivní osobní vztah". Rivlinovo funkční období končí 7. července. Německý prezident se setká také s Rivlinovým nástupcem Itzhakem Herzogem. Kromě toho bude mít Steinmeier příležitost setkat se jako jeden z prvních zahraničních hostů s nejvyššími představiteli nové izraelské vlády - premiérem Naftalim Bennettem a ministrem zahraničí Jairem Lapidem. Právě nahradili dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua velmi širokou stranickou aliancí. Jürgen Hardt, zahraničněpolitický mluvčí parlamentní frakce křesťanských demokratů CDU/CSU v Bundestagu, považuje Steinmeierovu návštěvu za vynikající příležitost k dialogu s novou vládou

S Netanjahuovou vládou se spolupracovalo „dobře a v duchu důvěry," zdůraznil Hardt pro ADR a uvedl, že prezident Steinmeier by měl jménem Německa předat nové vládě Bennetta/Lapida nabídku pokračovat v této činnosti. "S Netanjahuovou vládou jsme však měli také celou řadu kritických bodů, například v osadnické politice," řekl Hardt. Podle jeho názoru by měl být Izrael povzbuzován, aby nebránil mírovému řešení s Palestinci jednostrannými kroky v osidlovací politice. Německo by mělo masivně podporovat Izrael při navazování partnerských vztahů se státy arabského světa za situace, když již navázal diplomatické vztahy se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

Podle předsedy německo-izraelské parlamentní skupiny Alexandra Lambsdorffa z liberální FDP nebyly vztahy Izraele s EU jako celkem v posledních letech příliš dobré. Podle něj by se to nyní mohlo s novou izraelskou vládou změnit: "Věřím, že nová vláda - a už to prohlásila - chce opět zlepšit vztahy s Evropou. A myslím, že právě v tom spočívá příležitost," řekl Lambsdorff. Pokud by se izraelsko-evropské vztahy bez Netanjahua opět zlepšily, byla by také větší šance, že se evropským postojům na Blízkém východě opět dostane větší pozornosti a zmiňuje například jadernou dohodu s Íránem, kterou Německo a Evropa silně podpořily, Izrael však zatím zaujímá jiný postoj.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.