Podle prognóz ARD a ZDF si SPD polepší až na 26 procent, před CDU/CSU, která poklesla kolem 24,5 procenta. Zelení, jejichž kandidátkou na kancléřku je Annalena Baerbocková, se pohybuje kolem 14,3 procenta, což je výrazně více než v minulých volbách, ale také výrazně méně než v průzkumech z jara. FDP si polepšila až na 11,7 procenta. AfD, která byla dříve třetí nejsilnější silou, se pohybuje kolem 10,5 procenta. Strana Levice klesá na 4,9 % a vstup do Spolkového sněmu ji zachránil zisk tří přímých mandátů. Tato čísla jsou zatím prozatímní, ale na konečném pořadí se již nic nezmění.
Většina ve Spolkovém sněmu se tak výrazně změní a počet poslanců se zvětší na sedm stovek. To znamená, že sestavení vlády bude velmi složité a vyžádá si týdny či měsíce jednání. Angela Merkelová zřejmě bude ještě pronášet vánoční projev jako kancléřka. Jediným myslitelným spojenectvím dvou stran by byla nová velká koalice, o kterou nestojí ani SPD, ani CDU/CSU. Poprvé se tedy ve spolkové vládě s největší pravděpodobností objeví aliance tří stran. Matematicky je možných několik konstelací. Scholz vidí jasný mandát pro SPD od voličů. "Občané chtěli změnu. Mnoho voličů dalo najevo, že si přejí "změnu vlády" a že příští kancléř by se měl jmenovat Olaf Scholz, řekl. Považuje se za pravděpodobné, že Scholz bude usilovat o "semaforové spojenectví" se Zelenými a FDP, jaké vládne v Porýní-Falci od roku 2016.
Laschet se chce i přes velké ztráty pokusit o sestavení vlády s FDP a Zelenými. "Hlasování pro Unii je hlasováním proti spolkové vládě vedené levicí. A proto uděláme vše pro to, abychom vytvořili spolkovou vládu vedenou Unií," řekl. "Německo nyní potřebuje koalici pro budoucnost, která naši zemi zmodernizuje." Předseda CSU Markus Söder se vyslovil pro "alianci rozumu" vedenou Laschetem: "Pevně věříme v myšlenku 'jamajské aliance' se zelenými a liberály.."
Předseda FDP Christian Lindner v noci na dnešek rovněž zopakoval, že upřednostňuje Unii jako partnera. "Obsahová blízkost mezi Unií a FDP je největší," řekl. "Největší obsahovou podobnost vidím v jamajské koalici. A to je nyní rozhovor, který je třeba vést, zda se v něm mohou všechny strany spravedlivě odrazit." Zároveň však zdůraznil, že demokratické strany by nikdy neměly vylučovat rozhovory. Taková "jamajská aliance", jaká vládla ve Šlesvicku-Holštýnsku, v roce 2017 ve spolkové vládě kvůli FDP neuspěla. Tentokrát je pravděpodobnější, že zelení přibrzdí. Rozdíly mezi Zelenými a FDP jsou zvláště velké v oblasti finanční a klimatické politiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV