Richard Seemann: Očkovací povinnosti v Rakousku dal parlament zelenou

22.01.2022 11:17

Velká většina poslanců ve čtvrtečních večerních hodinách schválila zákon, že od února bude povinné očkování proti CoV téměř pro všechny starší 18 let, jinak budou hrozit pokuty.

Richard Seemann: Očkovací povinnosti v Rakousku dal parlament zelenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova rakouského parlamentu

Rozhodnutí předcházela emotivní debata v plénu dolní komory, kdy hlasovalo 137 mandatářů pro povinné očkování proti CoV a pouze 33 proti. S koalicí lidovců a zelených souhlasili i opoziční sociální demokraté a většina liberální NEOS. Proti byla pravicová strana Svobodných - FPÖ.

Návrh zákona o povinném očkování stanoví, že bude od února povinné pro všechny osoby starší 18 let s hlavním nebo vedlejším bydlištěm v Rakousku. Úvodní fáze bez sankcí je plánována do poloviny března. Poté se mohou pokuty vyšplhat až na 3600 eur, náhradní vězení je výslovně vyloučeno. Od povinnosti očkování jsou po dobu šesti měsíců osvobozeny pouze těhotné ženy a lidé, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů a ti, kteří se uzdravili.

Šéf klubu FPÖ Herbert Kickl byl prvním řečníkem, který hovořil o „historické debatě“. "Jsem zděšen, jsem ohromen, jsem otřesen a jsem šokován," mluvil proti zákonu, který byl podle něho "atentátem na obyvatelstvo". Podle Kickla lidé byli „degradováni na sluhy a nevolníky“ a opatření otevírá cestu totalitě, jde o „zavedení zdravotního komunismu“. Vláda neujde svému „spravedlivému trestu“, řekl Kickl a oznámil, že poruší zákon a zůstane neočkovaný.

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26728 lidí

Předsedkyně klubu Zelených Sigrid Maurerová prohlásila, že "očkování je triumfem vědy proti popírání faktů a empirismu". Její spolustraník ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein oponoval nepravdivým tvrzením o očkování, protože „všechny důkazy nasvědčují tomu, že všechny přípravky dostupné v Rakousku jsou bezpečné. Apeluji na každého občana, aby zpochybnil mýty o očkování.“ říká Mückstein.

"Povinné očkování proti koroně, které nikdo z nás nechtěl, se bohužel stalo nutností", protože vláda nedokázala mobilizovat dostatek lidí k očkování, řekla předsedkyně SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová. Je to „nouzový východ“ z neustálého omezování občanských svobod. Šéfka NEOS Beate Meinl-Reisingerová kritizovala „agitaci“ FPÖ proti očkování.

K očkovací povinnosti přichází systém pobídek a odměn. Lze vyhrát poukázky v hodnotě 500 euro Šanci na výhru by měl mít každý desátý očkovaný. Lidovecký kancléř Karl Nehammer řekl, že balíček má být odměnou pro ty, kteří již byli očkováni. Navíc má sloužit jako pobídka pro všechny, kteří si ještě nejsou jisti a ještě nejsou očkováni. Zároveň se však prodlužuje současná regulace Covid a s ní i výluka pro neočkované. S tímto bodem souhlasily pouze ÖVP a Zelení, SPÖ prodloužení odmítla.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Pardubice bez Velké pardubické a sportovních koní?

19:53 Petice: Pardubice bez Velké pardubické a sportovních koní?

Předmět otevřeného dopisu: Výzva k jednání dotčených orgánů se zastupitelstvem města Pardubice ve vě…