Richard Seemann: Ozývají hlasy pro zákaz Alternativy pro Německo

24. 11. 2020 21:37

Masové výtržnosti v Berlíně, kdy zakročovalo téměř tři tisíce policistů, z nichž osm desítek bylo zraněno, a zadrženo na čtyři stovky demonstrantů pro porušení pravidel ochrany před koronavirem má široký politický dosah.

Richard Seemann: Ozývají hlasy pro zákaz Alternativy pro Německo
Foto: Repro Twitter
Popisek: Následky nepokojů ve Stuttgartu
reklama

Zejména pak pro napadání členů německého Spolkového sněmu, kam pronikli jako údajní návštěvníci Alternativy pro Německo (AfD). Zde v budově parlamentu při jednání o německém zákoně na ochranu před pandemií politiky napadali, provokativně natáčeli a uráželi. Přitom pronikali do parlamentních kanceláří, kde přítomné zákonodárce mobingem obtěžovali.

Šéf německé konference ministrů vnitra sociální demokrat Georg Maier vyzval k úvahám o zákazu Alternativy, protože se vyvíjí pravicově extremistickým směrem. Je stále více zřejmé, nakolik AfD funguje jako parlamentní rameno pravicových extremistů a snaží se narušit parlamentní demokracii zevnitř. Protože po těchto událostech nelze další radikalizaci této strany vyloučit, předpokládá jako poslední možnost zahájit řízení o jejím zákazu před Spolkovým ústavním soudem.

Zůstává především politickým a společenským úkolem vypořádat se s touto antidemokratickou silou, prohlásil Maier.

Anketa

Získají koalice ODS/KDU-ČSL/TOP 09 a Piráti/STAN ve volbách sněmovní většinu?

13%
87%
hlasovalo: 12908 lidí

Rovněž předseda parlamentní skupiny bavorských křesťanských sociálů CSU Alexander Dobrindt AfD ostře kritizoval. Podle něho její poctiví politici již dávno opustili pole žhářům, kteří zneužívají historii, opovrhují parlamentem a politickými institucemi. Zejména falšováním a zapomínáním na historii srovnáním protiepidemického zákona s nacistickým zmocňovacím zákonem z roku 1933. Jejich cílem je, aby se AfD stala pochodní vyvolávající emoce a rozvířila agresi a tak se dostala na přímou cestu stát se novou nacionální německou stranou typu NPD. Alternativa svým chováním ukazuje, že učinila další krok k pravicovému extremismu, kdy radikální prvky v této straně jsou stále silnější, prohlásil vedoucí křesťanský politik.

Předseda německého Spolkového sněmu křesťanský demokrat Wolfgang Schäuble oznámil poslancům, že zkoumá všechny právní možnosti jak zakročit proti pachatelům a těm, kteří jim umožnili protiprávní přístup do Spolkového sněmu. Tisk věnuje celé události mimořádnou pozornost a jak napsal jeden z komentátorů nic z toho není náhoda, protože AfD je na kolizním kurzu s demokracií a usiluje o její pád.

V neděli odpoledne došlo pak v Berlíně nové akci protivníků protipandemických opatření a muselo být mobilizováno na šest set příslušníků policie. Původně se zaregistrovalo na údajný „Tichý pochod proti diskriminaci a za lidská práva“ na pět tisíc účastníků, ale bylo jich podstatně méně. Na trase byli však protestující uvítáni hlučícími kastroly a z mnoha bytů bylo slyšet silnou hudbu a balkonech byly transparenty s nápisem „Žádný prostor pro popírače korony a nacisty.“ Průvod musel být nakonec zkrácen, kdy se proti němu postavilo několik set lidí - většinou oblečených v černém - a došlo k drobným potyčkám. Policie na několik účastníků bez ochrany úst a nosu podává trestní oznámení.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumír Dufek: Rekvalifikace propuštěných zaměstnanců ve službách je nyní na pořadu dne

12:30 Bohumír Dufek: Rekvalifikace propuštěných zaměstnanců ve službách je nyní na pořadu dne

V březnu loňského roku, obdobně, jako v celém světě, v České republice vypukla pandemie koronaviru C…