Richard Seemann: Rakousko zostřuje opatření proti koronaviru

19.09.2020 7:33

Na mimořádné tiskové konferenci rakouské spolkové vlády její kancléř Sebastian Kurz oznámil že od pondělí se zostřují protivirová opatření. Děje se tak proto, že počet nakažených koronavirem v poslední době prudce vzrostl, obdobně jako u nás.

Richard Seemann: Rakousko zostřuje opatření proti koronaviru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka
reklama

Jak Kurz uvedl, infekce se v minulosti vyskytovala hlavně uvnitř a v soukromých kontaktech. Zdůraznil, že došlo k zdvojnásobení počtu nově infikovaných lidí a jejich počet v celém Rakousku roste. Ve srovnání s předchozími 24 hodinami bylo ve čtvrtek v 11:00 v Rakousku hlášeno celkem 876 nových případů koronaviru. Postiženo je zejména Tyrolsko, Vídeň a Vorarlbersko .

Vláda se v poslední době opět dostává pod rostoucí kritiku, protože na virovém semaforu nejsou stanovena automatická opatření pro jeho určité barvy. Spolkový ministr zdravotnictví za Zelené Rudolf Anschober na tiskové konferenci uvedl, že v současné době se provádí testy více než kdy dříve a 15 000 jich je provedeno do 24 hodin. Nárůst hospitalizace pacientů s koronavirem však musí vzbuzovat obavu přesto, že počet hospitalizovaných pacientů během léta poklesl.

Tři hlavní body vyhlášených opatření od pondělí jsou, že všechny soukromé oslavy jsou omezeny na deset účastníků. Pro domácnosti je to jen doporučení. Pohřby a náboženské události jsou vyloučeny, ale nikoli svatby nebo obdobné slavnosti. V stravovacích zařízeních je povoleno maximálně deset lidí u jednoho stolu, jídlo a pití jsou povoleny pouze vsedě, bar je zakázán. Uzavírací hodina od 1:00 bude platit i pro uzavřené společnosti.

Anketa

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze shořelého tábora v Řecku?

3%
97%
hlasovalo: 20633 lidí

Od pondělí je třeba ochranné roušky nosit i v otevřených prostorách na trzích a veletrzích. V restauracích pak se vztahují také na hosty, pokud nesedí u stolu. Podle spolkové ministryně kultury za lidovce Susanne Raabové byla přijata zvláštní opatření pro bohoslužby a náboženská společenství, která by církve měly provádět dobrovolně. Je však nutno nosit roušky, třeba zajistit dezinfekční prostředky a omezit zpěv. Kromě toho musí být mezi věřícími zajištěna minimální vzdálenost nejméně jeden metr, nikoliv však pokud to vyžaduje provádění náboženských úkonů například během přijímání Při venkovních bohoslužbách by všichni účastníci měli mít určeny místa.

Pravidla pro přidělená místa zůstávají platná v případě velkých profesionálních akcí, jako jsou fotbalové zápasy, na venkovní akce je povoleno 3000 diváků uvnitř 1500. Tyto limity, platí i pro kulturní sektor - divadlo, opery, koncerty uvedl vicekancléř a ministr sportu za Zelené Werner Kogler.

Za účelem uvolnění ekonomiky bude snížení DPH související s koronavirem prodlouženo do roku 2021, oznámil Kurz. Koncept zimní turistiky měl být k dispozici příští týden. Zejména u spolkových zemí, kde je v současné době relativně nízký počet infekcí, mají jedinečnou šanci, že tam může probíhat zimní turistika, uvedl kancléř. Lidovecký ministr vnitra Karl Nehammer zaručil dodržování nových předpisů a jejich porušení bude trestáno. Policie je prý připravena a zesílí kontroly.

Zákon o opatřeních proti Covid-19, který bude projednán v Národní radě příští týden a měl by vstoupit v platnost začátkem října stanoví, že spolkové země mohou zavádět přísnější pravidla, rozšířit předpisy dle vlastní situace.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Další pokles souhrnného ekonomického sentimentu je v listopadu nevyhnutelný

18:08 Miroslav Novák: Další pokles souhrnného ekonomického sentimentu je v listopadu nevyhnutelný

Pokud se podaří udržet zpracovatelský průmysl v chodu a nedojde k zastavení produkce jako na jaře, t…