Richard Seemann: Šéf Alternativy pro Německo opustil její řady

30.01.2022 13:29 | Komentář

Jörg Meuthen opustil AfD a s okamžitou platností tak rezignoval na předsednictví strany. Hovořil o porážce v mocenském boji s formálně rozpuštěným pravicově extremistickým křídlem za její směřování a spojil svou rezignaci s tvrdou kritikou stavu Alternativy: "Srdce strany dnes bije velmi vpravo a je to důvodem mého rozhodnutí. Dlouho jsem bojoval s touto otázkou a jako vůdce strany selhal se svým odhodláním jít jinou cestou“, řekl Meuthen. Podle jeho názoru části strany nejsou založeny na svobodném demokratickém základním řádu a jasně tam vidím totalitní ozvěny. Zejména v politice proti Coroně AfD vyvinula něco kultovního, proto v nejlepším případě vidím budoucnost AfD jako východoněmecké regionální strany.

Richard Seemann: Šéf Alternativy pro Německo opustil její řady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Šedesátník Meuthen si hodlá ponechat mandát poslance Evropského parlamentu v pravicově populistické skupině „Identita a demokracie“ a chce zůstat politicky aktivní i v budoucnu, ale neřekl za koho vlastně mluví. Sám je pod politickým tlakem kvůli vyšetřování jeho darovací aféry a hrozí mu zbavení poslanecké imunity. V rozhovoru pro ARD odmítl, že by s tímto postupem existovala souvislost s jeho nynějším rozhodnutím, které padlo už dávno a bylo výsledkem delšího procesu. Již na podzim oznámil, že se nebude ucházet o post předsedy strany. Političtí pozorovatelé to už viděli jako porážku v mocenském boji proti představitelům křídla a jeho protivníkům v exekutivě strany, především jeho spolupředsedovi Tino Chrupallovi a stranické poslankyni Alici Weidelové. "Abych nezapomněl na Chrupallu, Weidela, Gaulanda, Höckeho, Brandnera, ti budou opravdu rádi z mého odchodu, na kterém pracovali tak dlouho," řekl Meuthen v rozhovoru. S odkazem na durynského zemského šéfa Björna Höckeho jasně vidí jeho opakované „nacionálně socialistické výpůjčky“, které však vždy popíral.

Meuthen vstoupil do AfD v roce 2013 a spolkovým mluvčím se stal v létě 2015 po odchodu spoluzakladatele strany Bernda Luckeho. Nejprve vedl AfD po boku Frauke Petryové, poté s Alexandrem Gaulandem a nakonec s Tinem Chrupallou. Spolkový úřad na ochranu ústavy od roku 2019 začal však prověřovat, zda by měl AfD jako celek sledovat z podezření z pravicového extremismu. V březnu letošního roku projednával správní soud v Kolíně nad Rýnem několik soudních sporů mezi stranou a tuzemskou tajnou službou, zda může sledovat stranu a její dílčí organizace zpravodajskými prostředky. Po odchodu Meuthena ze strany oznámila záměr do ní vstoupit bývalá křesťansko demokratická politička Erika Steinbachová která byla dlouho předsedkyní Asociace vyhnanců a CDU opustila v roce 2017 pro nesouhlas s její uprchlickou politikou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Helena Langšádlová byl položen dotaz

Proč se bát Ruska, když jsme v NATO?

Nebo nevěříte v případnou pomoc NATO? A myslíte, že Rusko zamýšlí začít třetí světovou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Svoboda jednoho začíná tam, kde končí svoboda druhého

15:49 Jiří Paroubek: Svoboda jednoho začíná tam, kde končí svoboda druhého

Je to stará zásada z Deklarace práv člověka a občana, jak ji představila světu Velká francouzská rev…